To nejlepší a nejnovější z celého světa: Febiofest startuje 28. dubna

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
FebioPIFF znacka pozitiv cmyk
Zdroj: Febiofest

V termínu od 28. dubna do 4. května bude probíhat mezinárodní filmový festival Febiofest. Jeho domovskou scénou je stejně jako loni komplex Cinema City ve Slovanském domě, vybrané akce se budou konat také v kině Pilotů, Ponrepu nebo Edison Filmhub. Letos se dočkáme již 29. ročníku.

Původně bylo slavnostní zahájení naplánováno na 19. dubna, vzhledem k situaci na Ukrajině ale pořadatelé začátek festivalu posunuli o 9 dní.

„Febiofest jsme se rozhodli posunout s ohledem na aktuální situaci ve východní Evropě. Čekali jsme na vývoj dalších událostí a díky vstřícnosti našich partnerů jsme si mohli dovolit celý festival přesunout,“ sdělili ČTK pořadatelé festivalu. Další důvody odložení jsou prý ekonomické.

Festival byl založen v roce 1993 televizní společností Febio a byl původně pojmenovaný jako Mezinárodní přehlídka nezávislého filmu, televize a videa.

Nyní festival pořádá společnost Febiofest s.r.o. a v jejím čele je od jejího zrodu režisér Fero Fenič. Jedná se o jeden z největších českých filmových festivalů, druhý nejprestižnější v zemi po festivalu v Karlových Varech.

Porota i z řad diváků

Na festival můžete přihlásit do soutěžní akce svůj film, nebo můžete dokonce přihlásit sami sebe do poroty, která bude filmy hodnotit.

Letos se totiž vedle filmových odborníků, filmařů, herců či scenáristů mohou stát porotci i diváci, kteří se do půlnoci 16. dubna registrují na stránkách Febiofestu. Diváckých porotců bude celkem 33 a musí být starší 15 let.

Z přihlášených adeptů 33 šťastných vybere prezident festivalu Fero Fenič. Hlavní porota bude hodnotit filmy hlavní kategorie a bude již po osmé udělovat Amnesty International Febiofest Award.

Divácká porota bude rozhodovat o nejlepším filmu z kategorie komedie. Předsedou divácké poroty bude herec Michal Suchánek.

Na co se těšit?

Festival zatím mlží ohledně soutěžních i nesoutěžních snímků a kategorií, které pro diváka organizátoři letošního 29. ročníku připravili.

Dokonce i program doprovodných akcí je stále v přípravě. Ale už teď je jasné, že do programu festivalu bude zařazena i tvorba mladých filmařů z Ukrajiny. Pro ČTK to uvedli organizátoři.

Jednotlivé vstupné na film stojí 129 korun. Festival ale nabízí dvě možnosti diváckých akreditací. Při zakoupení kratší či delší akreditace získáte 3 vstupenky na den a programový katalog festivalu.

Zdroj: ČTK, Febiofest

Autor: Veronika HolcováSouvisející články