Vlivné osobnosti spojily síly a podílely se na benefici pro Ukrajinu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
koncert ukrajina
Zdroj: TOMÁŠ KRIST / MAFRA / Profimedia

Poslední březnová neděle letošního roku byla věnována podpoře Ukrajiny. V polské Varšavě se konal benefiční koncert Zachraňme Ukrajinu – Zastavme válku (#StopWar) a podílelo se na něm mnoho hudebníků, sportovců, politiků a aktivistů z celého světa.

Dvě hodiny hudebních vystoupení a vzkazů na podporu Ukrajiny. To byl program benefice, kterou uspořádala polská televize TVP ve Varšavě.

Přímý přenos vysílalo přes dvacet televizních stanic napříč Evropou, u nás koncert vysílala stanice ČT2 nebo platforma TN LIVE. Připojit se tak bylo možné skrz televizní obrazovku nebo na internetu.

Celé vysílání bylo živě přenášeno i na velkoformátové obrazovky v evropských metropolích, a lidé jej tak mohli zhlédnout živě venku. V Praze to bylo možné na Staroměstském náměstí, počasí veřejné hromadné akci totiž přálo.

Vedle hudby byly k vidění i reálné záběry

Hudební vystoupení střídaly emotivní videovzkazy na podporu Ukrajinců a také reálná videa „běžného“ života z válečných zón. Proslov mělo i několik státníků, za Českou republiku promluvil její premiér Petr Fiala.

Z videozáznamu promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a divákům vzkázal: „Nikdo se nevzdal. Nikdo neutekl. Ukrajina bojuje se vzpřímenými zády.“

Cílem akce bylo upozornit na stávající válečný konflikt na Ukrajině a ukázat lidem tamní Ruskou agresi, vyzvat k všeobecné podpoře bránící se Ukrajiny a získat finanční prostředky na humanitární potřeby pro ukrajinské uprchlíky.

Konflikt rezonuje světem hvězd

Svým vystoupením se rozhodlo Ukrajinu podpořit mnoho zvučných jmen, mezi nimi třeba Imagine Dragons, Fatboy Slim, Craig David, Placebo, Nothing But Thieves, TLC, Within Temptation, Grandson, Kadebostany, Netta a další.

A právě první jmenovaní Imagine Dragons měli na červen naplánován koncert přímo v Kyjevě. Ten ale už na začátku března stejně jako další plánované koncerty v Rusku kvůli konfliktu zrušili.

Svou skladbu s názvem Ukrajino z České republiky zazpíval přímo v neděli také písničkář Tomáš Klus. Zpěvák se s touto písní zúčastnil již předchozí akce na podporu Ukrajiny, která se konala už 1. března na Václavském náměstí, a jak se později vyjádřil, celý koncert pro něj byl velice emotivní záležitostí.

Zdroj: iDNES, Blesk, CNN Prima NEWS, ČT24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články