Tomio Okamura měl náročný konec týdne. Nejdříve dostal koláčem, pak hodil hlas politickému konkurentovi

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Okamura Tomio
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura měl velmi náročný konec volebního týdne. Vše začalo už ve čtvrtek, když na něj byl při jeho Tradiční pouti spáchán „atentát“, při kterém dostal sladkým pečivem do obličeje. Jeho potíže pokračovaly ale i v pátek, kdy pravděpodobně omylem hlasoval pro kandidáta opoziční strany.

Poslední týden byl velmi náročný především pro politiky. V pátek a v sobotu totiž probíhaly volby do obecních zastupitelstev a obměňuje se také jedna třetina senátu.

Tomio se zúčastnil řady mítinků

Většina kandidátů tak finišovala ve své předvolební kampani. Do volebního klání se ale zapojili i politici, kteří osobně nekandidovali, ale chtěli alespoň podpořit svého straníka. K volbě svých stran se tak voliče snažili přesvědčit také předsedové jednotlivých politických uskupení.

Výjimkou nebyl ani Tomio Okamura. Ten se vydal na tradiční předvolební mítinky, které nesou název Tradiční pouť SPD. Ve čtvrtek se tato akce konala v Praze a lídr strany, ačkoliv nikde nekandiduje, přirozeně nechyběl. Svou účast deklamoval i na svém twitteru.

Stal se obětí koláče

Akce ale zřejmě neproběhla podle jeho představ. Když totiž skončil svůj projev a šel se bavit se svými potencionálními voliči, přistoupila k němu žena, která mu v krabičce přinesla kulatý štrúdl se šlehačkou navrchu. Když si Okamura dílo prohlížel, záměrně mu zespoda do krabice bouchla a šlehačku mu přimáčkla až na obličej.

Následně pak byla spacifikována policisty v civilu. Ti ji povalili na zem a následně odklidili z akce pryč. „Tomio Okamura je pro mě utlačitel. Je to obchodník se strachem a populista, řekne cokoliv, jen aby si získal masy lidí a manipuloval jimi a aby pak mohl usednout na trůn a z něho vládnout tvrdou rukou,“ vysvětlila aktivistka pro Novinky.

Hlasováním chtěl vyslovit svůj nesouhlas

Ale ani další den se Okamurovi příliš nedařilo. V pátek se totiž vydal do svého volebního okrsku na Praze 6, aby mohl dát hlas svému favoritovi.

V tomto obvodu však SPD nemělo žádného kandidáta na senátora. Předseda SPD tak chtěl alespoň vyjádřit svůj nesouhlas se současnou vládou. Záměrně zvolil současného senátora kandidujícího za SPOLU Jiřího Růžičku.

„Škrtl jsem jeho volební lístek, a ještě jsem ho natrhl. Voleb jsem se tímto zúčastnil, vždycky jsem pro to, abychom k volbám chodili,“ řekl ČTK Okamura.

„Můj hlas tak bude započítán mezi odevzdané, tímto jsem však vyjádřil svůj nesouhlas a zároveň snížil procentní výsledek panu Růžičkovi, protože absolutně nesouhlasím s politikou TOP 09 a vládní koalice,“ doplnil ještě.

Hlas byl nakonec platný

Jak se ale posléze ukázalo, podle volebního zákona je totiž i takovýto hlas platný. „Ve prospěch kandidáta se počítají i takové hlasovací lístky, na kterých volič provedl různé úpravy. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje,“ uvádí podle iDNES zákon.

„Pakliže by byl můj hlas přes to všechno skutečně započítán pro pana Růžičku, tak doufám, že to nebude hlas rozhodující,“ doplnil nakonec pro iDNES předseda SPD.

Zdroj: Novinky, ČTK, iDNESTwitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články