Tomio Okamura si na demonstraci proti vládě vyslechl, že je rasista. Podívejte se na můj obličej, vzkázal Romům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tomio Okamura
Zdroj: ALEXANDR SATINSKÝ / MAFRA / Profimedia

Ve středu se u libereckého kulturního domu sešlo několik stovek odpůrců vlády, kteří protestovali proti kabinetu Petra Fialy. Demonstraci uspořádala SPD, její lídr Tomio Okamura byl ale během svých proslovů skupinkou Romů obviněn z rasismu. Ti se podle jeho slov chovali velmi nemorálně, a zasáhnout tak v jednu chvíli musela i policie.

Tomio Okamura akci zahájil slovy o tom, že si přeje stát bez dluhů, takový, který se soustředí především na české občany. Dočkal se sice podpory a potlesku, někteří na něj ale také pískali a křičeli neslušná slova.

Kromě Okamury na akci promluvil i Jaroslav Foldyna či Zdeněk Jandejsek. Zájemci mohli na místě podepsat petici za demisi vlády Petra Fialy. Okamura podle Deníku navíc opakovaně apeloval na občany, aby přišli k dalším volbám.

Rasisto!

Na demonstraci se objevila mimo jiné skupinka Romů, ti během proslovů nazvali Okamuru rasistou. Důvodem bylo to, že SPD již delší dobu prosazuje zákon na ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými.

„Podívejte se na mě, na můj obličej. Já nejsem rasista, na mě v dětství pokřikovali že jsem šikmooký, také jsem terčem projevů nenávisti,“ odpověděl jim na to podle iDNES politik.

Na své sociální síti pak napsal, že se nenechá takovýmto způsobem k ničemu přesvědčit. Romové se podle jeho slov na akci chovali nemorálně, při znění státní hymny dokonce někteří z nich ukazovali neslušná gesta a zasahovat musela policie.

A pomůže nám to?

Lidé na sociální síti Okamuru sice podporují, někteří se ale ptají, zda vůbec něčemu podobné demonstrace, kterých se pořádalo už velké množství, k něčemu jsou.

„A pomůže nám to? Většina lidí tady u nás v České republice je už hodně naštvaná na tuto vládu, ale já si myslím že i hodně lidí v Evropské unii je naštvaná, co teď dělají politici u moci všude,“ uvádí například paní Marcela.

Okamura nicméně polevit nehodlá a proti současné vládě bude bojovat i nadále. Další demonstrace s názvem Lidé proti vládě se tak budou konat v červnu v Mladé Boleslavi nebo Ústí nad Labem.

Zdroj: Deník, iDNES, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články