Třídenní Festival Paměti národa odhalí tajemství Strahova a přinese spoustu koncertů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
strahov_stadion
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Od 29. září do 1. října na Strahově odhalí Paměť národa minulost a budoucnost tohoto místa. Celkem na pěti stanovištích během festivalových tří dnů budou k vidění výstavy, koncerty, projekce nebo debaty.

Cílem Paměti národa je zpřístupnit veřejnosti individuální svědectví pamětníků tak, aby se s nimi mohli jednoduše seznámit odborníci i laičtí zájemci o moderní dějiny. Tato mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století funguje od roku 2008 a každoročně pořádá mnoho osvětových akcí.

Stále živá historie

Paměť národa je přístupná pro všechny zájemce, registrované i neregistrované, pro studijní účely jako další pramen poznávání minulosti nebo pro poučení o naší historii. Archiv obsahuje příběhy pamětníků, které vycházejí z audio či video záznamů vyprávěných vzpomínek, píše se o projektu na jeho oficiálních stránkách.

Sbírku Paměť národa spravuje díky podpoře soukromých dárců nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Při dokumentaci a archivaci svědectví spolupracuje Post Bellum také s Českou televizí a desítkami partnerů z Evropy, Ruska, USA a dalších zemí.

O Strahovském stadionu i o válce na Ukrajině

Čtvrteční program je tematicky věnován Strahovskému stadionu. Historicky se na něm konaly sokolské slety a spartakiády, byl místem pro koncerty současné hudby nebo pro setkání s významnými osobnostmi. Dnes je jeho část využívaná jako sportovní plocha. Více o historii stadionu i okolí se bude možné dozvědět na komentovaných procházkách na Festivalu Paměti národa.

Páteční program bude o válce a o spojitostech se současnými boji na Ukrajině. Připraveny jsou debaty o druhé světové válce i o současné válce na Ukrajině. Na programu je i promítání historických dokumentárních filmů s válečnou tematikou.

Výstavy i koncerty

„Výstava Paměť národa ’68 přiblíží prostřednictvím fotek a příběhů vstup armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 i události, které invazi předcházely. Poslední bude zářijová výstava Pocta Václavu Havlovi,“ citují Seznam Zprávy za pořadatelskou organizaci Kristýnu Bardovou.

O zahajovací koncert se postará Barbora Poláková, Vladimír Merta a Igor Orozovič. Ti se 29. září vystřídají na pódiu po zahajovací řeči zakladatele Paměti národa Mikuláše Kroupy.

V pátek se tamtéž představí projekt Jump Into The Field, Lenka Dusilová a Circus Brothers. Na sobotním ukončení festivalu zahraje Cermaque: Lament, Ty Syčáci a Thom Artway.

Zdroj: Facebook, Paměť národa, Post Bellum, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články