Třídní schůzky na školách ukazují, že rodiče se bojí online výuky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Tridni schuzky
Zdroj: Profimedia

Pandemie onemocnění covid-19 ochromila téměř všechny části běžného života. Mezi ty nejvýznamněji zasažené patří bezesporu školství. Nárůst nakažených znamená více tříd i učitelů v karanténě. Do toho přichází období třídní schůzek. Popis jedné z nich přinesl server iRozhlas.cz.

Zatímco v loňském roce docházelo k plošnému uzavírání škol, letos vláda stále ještě vyčkává. Dokonce dříve zrušila i plošné testování. Nyní se k němu ovšem opět vrátila.

Koronavirus zavírá celé třídy

Ne však úplně, ve školách jsou totiž testováni pouze ti žáci a studenti, kteří nejsou očkováni či nemoc v posledních 180 dnech neprodělali.

Jak se ale postupně ukazuje, školám se koronavirus nevyhýbá. Podle informací ČTK je po celé republice řada tříd v karanténě. Například v krajském městě Ústí nad Labem jich je několik desítek. Ve Zlíně bylo na 13 školách zachyceno 185 dětí pozitivních na covid-19.

Třídní schůzky mají svá pravidla

Do toho všeho navíc přichází čas třídní schůzek, tedy další potenciální hrozba šíření nového typu koronaviru. Některé školy tak přistoupily k tomu, že třídní schůzky raději pořádají online.

Jiné se rozhodly udělat třídní schůzky co nejvíce distančně. Třídní učitelé si rodiče zvou na konkrétní hodinu, aby došlo k co nejmenší koncentraci lidí na jednom místě.

Jiné školy zůstaly u klasického modelu, tedy při účasti všech rodičů přímo ve třídě. V tom případě se musí velmi silně dbát na vládní opatření. Rodiče stejně jako třídní učitelé musejí mít nasazený respirátor. Lavice jsou navíc uzpůsobeny tak, aby byl mezi nimi co největší prostor.

Hlavním tématem online výuka

Stejně tak to udělala i třídní učitelka prvňáčků na jedné z pražských škol. Důvod, proč se chtěla se zákonnými zástupci setkat osobně, byl ten, že s nimi chtěla řádně probrat případnou individuální výuku. Aby byli všichni připraveni, pokud by se k tomuto opatření sáhlo.

Třídní učitelku také zajímalo, které z dětí bude případně potřebovat zapůjčit pomůcky nutné k online výuce, tedy notebook či tablet.

Rodiče mají obavy

Jak uvedli někteří rodiče pro iRozhlas.cz, s distanční výukou mají často zkušenosti od svého staršího dítěte. A ti, co ji nemají, se upřímně děsí.

„Mám tady prvňáčka a pak čtyřleté dítě. Psychicky to budu muset zvládnout, i když to bude náročné. Myslím, že na to se nedá úplně připravit. Až to bude, tak to bude. Pořád doufám, že to nenastane,“ vysvětlila své obavy jedna z maminek.

O tom, jak to bude s výukou dál, se může jen spekulovat. Nová vláda se několikrát vyslovila, že zavírat školy plošně nechce. Byla ale zastáncem prodloužení vánočních prázdnin. Zatím to vypadá, že k tomuto kroku nedojde a žáci přijdou do školy naposledy 22. prosince.

Zdroj: ČTK, iRozhlas.cz, Seznamzpravy.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články