Trojice německých turistů projela několika zákazy a stanovala u Černého jezera. Dostali nejvyšší možnou pokutu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Cerne jezero
Zdroj: Profimedia

Při preventivní prohlídce strážci Národního parku Šumava společně s policisty ve čtvrtek ráno narazili na trojici německých turistů, kteří projeli několika zákazy až k Černému jezeru. Zde si postavili stan a rozdělali oheň.

Černé jezero je největším ledovcovým jezerem v České republice a patří pod chráněnou přírodní rezervaci již od roku 1933. Cesta k němu je pevně dána turistickými značkami a dále sem jezdí ze Železné Rudy vláček. Ostatní trasy jsou označeny zákazy.

Chování německých turistů strážce překvapilo

Porušování pravidel chování v přírodní rezervaci a nedodržování návštěvního řádu řeší strážníci parku i policie poměrně často. Na každodenním pořádku je prý vyhánění psů z jezera, ale museli v minulosti upozorňovat i plavající turisty. Chování německých turistů je však překvapilo svou drzostí.

„Občas se stalo, že i přes zákazy vjezdu někdo dojel autem k jezeru, ale nepokračoval dál. Dnešní případ je tak výjimečný. Trojice mladých cizinců za hrází ještě v autě odbočila na turistickou cestu podél jezera a pokračovala podél něj dál do lesa. Hlídce řekli, že na místo přijeli ráno a zákazů cestou si nevšimli,“ uvedl pro iDNES Jan Chudý z Národního parku Šumava.

Ačkoliv turisté svou chybu uznali, dostali na místě nejvyšší možnou pokutu ve výši 10 tisíc korun.

„Protože u sebe neměli dostatečnou hotovost, policisté je doprovodili k nejbližšímu bankomatu, kde si peníze vyzvedli a sankci uhradili,“ dodal Chudý.

Společné hlídky fungují již řadu let

Policisté a strážci parku podnikají preventivní obchůzky pravidelně, a to již několik let.

„Cílem hlídek je předcházet porušování předpisů a pravidel, které se týkají jak ochrany vzácného území, tak lidského zdraví a životů v mnohdy těžko přístupných lokalitách. Prioritou je prevence, nikoli represe,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová a dodala, že hlídky chodí v turistické sezoně častěji.

Strážci také kvůli několika napadením dostali na obchůzky osobní kamery. Park jich pořídil 6 a mají zaznamenávat právě jednání s turisty.

„Kamery pro naše strážce jsme měli v plánu nakoupit už v loňském roce. Po tom incidentu, který se odehrál letos v únoru, jsme si pospíšili,“ sdělil pro ČTK mluvčí NP Šumava Jan Dvořák a odkazoval na incident, kdy byl jeden ze strážců fyzicky napaden.

Zdroj: iDNES, Televize Nova, ČTK, NP Šumava

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články