Týden testování na HIV a žloutenku. Otestujte se anonymně a zdarma

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Shutterstock

V Česku začal týden testování na HIV a žloutenku. Od pondělí 21. listopadu do neděle 27. listopadu se Češi mohou nechat anonymně otestovat na HIV a žloutenku typu B a C. V rámci 9. ročníku celoevropské kampaně se po celé republice otevřelo 82 testovacích míst v kamenných poradnách i na mobilních stanovištích, uvádí iDNES.

V České republice akci koordinuje Státní zdravotní ústav. „Kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky probíhá již několikátý rok v mnoha státech Evropy s hlavním cílem zpřístupnit bezplatné testování na HIV infekci a také na žloutenku typu B a C, případně syfilis, a tím předejít pozdnímu odhalení infekce,“ uvádí server.

Dále informuje, že budou akce spojené s testováním probíhat po celé České republice. Do Evropského testovacího týdne se zapojují státní, soukromé i neziskové organizace, které nabízí testování na HIV infekci a vybraná pracoviště také na žloutenky typu B a C a syfilis, píše SZÚ.

Anonymně a zdarma

„Na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro lidi s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center,“ říká pro iDNES ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Podle České televize patří naše země ke státům s relativně nízkou úrovní HIV i AIDS. Nejvíce případů u nás bylo zaznamenáno v roce 2016, kdy bylo odhaleno 286 případů onemocnění AIDS. Dobré výsledky má podle serveru Prevence HIV za důsledek právě i včasné testování a objevení nemoci.

„Využívám možnosti otestovat se každý rok. Je to anonymní, zcela zdarma, nic mě to nestojí a mám pak jistotu, že jsem zdravý. Snažím se také každý rok upozornit na akci blízké, aby měli o svém zdraví jistotu i oni,“ říká pro Přehledně24 Petr z Berouna.

Přesto anketa na iDNES uvádí, že se pravidelně na nemoci testuje pouze zhruba 26 % čtenářů článku. Od zahájení sledování infekce HIV v Česku, tedy od října 1985, bylo podle zprávy SZÚ celkově zjištěno 4074 případů HIV pozitivních. Přes 500 lidí s nákazou zemřelo, upozorňuje server.

Zhruba polovina nemocí je diagnostikována pozdě

Podle manažerky Národního programu HIV/AIDS Anny Kubátové je v Evropě zhruba polovina případů HIV a AIDS diagnostikována pozdě. „Česká republika je na tom o něco lépe, ale stále je to kolem čtyřiceti procent,“ upozornila pro Českou televizi.

Jak HIV, tak i žloutenka typu B se přenáší krví. „Nemoc se šíří kontaktem s krví nebo jinými tělními tekutinami infikované osoby. Významný je přenos pohlavním stykem. U těhotné ženy nakažené virem hepatitidy B může během porodu dojít k nakažení novorozence,“ uvádí server Očkovací centrum.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Prevence HIViDNES, Očkovací centrumČeská televize

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články