Učebnice k usnadnění života Ukrajinců. K dispozici budou bezplatně, zafinancovala je Nadace PPF

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ukrajinske deti
Zdroj: Zapylaieva Hanna / Shutterstock.com

První červnový den se spustil nový web Učebnice pro Ukrajinu, kde si mohou lidé bez poplatku objednat učebnice a také další materiály potřebné k výuce češtiny. Projekt financuje skupina PPF.

Cílem tohoto projektu je především začlenění ukrajinských dětí do českých škol. Právě v těchto dnech probíhají zápisy do mateřinek i škol pro děti uprchlíků z Ukrajiny. Nové učebnice se jim tedy budou hodit. Na webových stránkách ministerstva tento krok chválí přímo Petr Gazdík.

Portál mohou využít všechny školy, ale také neziskové organizace

„Jsem velice rád, že se skupina PPF rozhodla pomoci. Je to skvělý příklad toho, jak mohou soukromé firmy flexibilně pomoci státu,“ uvedl ministr školství Petr Gazdík. Tento portál mohou využít nejen školy, ale také neziskové organizace, které pomáhají uprchlíkům zařadit se do české společnosti.

Zájemci si na něm mohou objednat nejen učebnice pro 1. a 2. stupeň základní školy, ale také zde najdou své ředitelé škol středních. Web nabízí také didaktické materiály nebo učebnice češtiny pro dospělé. Na stránkách UcebniceProUkrajinu.cz pak najdete i slovníky.

„České školství je sice systémově připraveno vzdělávat děti s odlišným mateřským jazykem, ale není schopno včas zajistit výukové materiály v takovém rozsahu, jak je to v současné chvíli, kdy je nutné vzdělávat tisíce ukrajinských dětí, potřebné,“ doplňuje Gazdík.

Dodání bude zdarma, učebnice budou připravené na začátek školního roku

V současné době je bohužel nedostatek učebnic a dalších materiálů, které by uprchlíkům usnadnily život. Ještě před spuštěním projektu se udělal průzkum, aby se zjistilo, co nejvíce těmto lidem chybí. Spolupracovalo se s mnoha institucemi a pracovníky, kteří se starali o Ukrajince.

„Analýza ukázala, že je akutně málo učebních materiálů k okamžitému využití a na trhu současně panuje bezprecedentní nedostatek papíru. Nadto soukromí vydavatelé nejsou připraveni investovat do nových vydání či dotisků učebnic češtiny,“ řekla Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF.

Do oběhu se dostane na 220 tisíc kusů materiálu a také se bude zajišťovat jejich bezplatné dodání do všech škol a dalších institucí. Učebnice pak budou připraveny k odeslání tak, aby se mohly začít používat již na začátku nového školního roku 2022/2023. Skupina PPF o svém projektu informovala veřejnost také na twitteru.

Zdroj: MŠMT, UcebniceProUkrajinu, Twitter

Autor: Raina TomanováSouvisející články