Učitelé dostali v lednu přidáno. Školské odbory už ale řeší, kdy dojde k dalšímu zvýšení mezd

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ucitele Skolstvi
Zdroj: Shutterstock

Česká vláda včera schválila navýšení platů většiny státních zaměstnanců. Netýká se to však učitelů, ti totiž dostali přidáno už v lednu. Školské odbory ale už nyní mluví o dalším platovém růstu. Aby učitelé dostali garantovaných 130 procent průměrné mzdy, bude si muset státní pokladna připravit zhruba 50 miliard.

Vláda Petra Fialy ve středu schválila nárůst platů lidem ve veřejných službách, kterým se platy letos ještě nezvyšovaly. Jedná se tak například o úředníky, zaměstnance v kultuře a také nepedagogické pracovníky, tedy kuchaře či školníky.

V platech učitelů konečně dotahujeme Evropu

Ve výčtu chybí učitelé, neboť právě ti dostali přidáno už v lednu, kdy jim byl tarif zvýšen o dvě procenta. Tehdy brali učitelé 122 % průměrných mezd.

Podle Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je to velmi slušné skóre. „Relativní platy učitelů v České republice patřily až do roku 2017/2018 k nejnižším v rámci celé EU, respektive několika desítek ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (OECD),“ uvádí organizace na svých webových stránkách.

„V roce 2021, díky nebývale dynamickému tempu zvyšování po několik let v řadě, se relativní platy českých učitelů výrazně přiblížily průměru zemí OECD i EU,“ vysvětluje IDEA.

Navýšení by vyšlo na 50 miliard

Česká vláda už několikrát avizovala, že chce platy učitelů držet na hranici 130 % průměrného platu. To znamená, že brzy bude muset pedagogickým pracovníkům opět přidat. Dobře jsou si toho vědomy také školské odbory, které o tom psaly i na svém twitteru.

Jak je výše uvedeno, navýšení by vyšlo na 50 miliard, a to v případě, že by se dosažení 130 % cíle rozložilo do tří let. Pokud by to chtěla vláda stihnout do příštího roku, bylo by to miliard třicet.

„My jsme to rozložili do několika let, že je to 15 procent pro příští rok, deset pro rok 2024 a sedm pro rok 2025,“ vysvětlil deníku iDNES předseda školských odborů František Dobšík.

„Protože pokud by se to mělo dát jednorázově, že to by byly opravdu obrovské finance, kde si neděláme iluze, že tato doba, která není jednoduchá, že by se našla politická vůle takový objem do kapitoly školství přesunout,“ doplnil ještě Dobšík.

Vznik nových pedagogických pozic

Učitelství čekají nové procesní změny. Jedná se například o upravení praxí budoucích učitelů. Studium na pedagogické fakultě by tak mělo být už od svého počátku intenzivně spojeno s praxí na školách.

Do novely zákona o pedagogických pracovnících byly také zavedeny nové pracovní pozice. Jedná se o provázejícího a uvádějícího učitele. Právě tito lidé by měli začínajícího pedagoga co nejsnáze zapojit do dění ve škole a pomáhat mu už na konkrétním pracovišti.

„Je důležité, aby provázející učitelé, které v novele ukotvujeme, měli od počátku odpovídající podmínky pro svou práci,“ uvedl podle neziskové organizace Učitel Naživo ministr školství Vladimír Balaš.

Zdroj: IDEA, iDNES, Učitel Naživo, Twitter, Česká Televize

Autor: Markéta Mladá



Související články