Ukliďme Česko! Jarní úklidový den se koná již tuto sobotu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
uklid priroda
Zdroj: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

Letošní hlavní jarní úklidový den dobrovolnického spolku Ukliďme Česko letos připadl na sobotu 2. dubna. Dobrovolný sběr odpadků napříč Českou republikou sice můžete uskutečnit kdykoli, v sobotu na vás ale čeká jeden bonus.

Cílem organizátorů akce je uklidit nepořádek v okolí našich domovů a nelegálně vzniklé černé skládky. Není třeba mít žádné speciální vybavení, stačí vám jen nadšení a chuť zvelebit si svoji vlast. První úklidová akce se konala v roce 2014 a zpravidla se konají dva hlavní úklidové dny za rok, na jaře a na podzim.

Jediné, co s sebou musíte mít, je pevný pytel na sesbírané odpadky. A ideálně taky rukavice, ty vám velmi usnadní sběr pohozených věcí. O víkendu nezapomeňte ani na teplé oblečení, do Čech se opět vrací zima.

Pokud nemůžete během hlavního jarního úklidového dne, nevadí. Zapojit se můžete kdykoli a kdekoli během roku. Akce je dobrovolná a časově neomezená.

Sice není nutné se na akci registrovat, ale pořádající spolek tento krok doporučuje. Jednak máte nárok na pomůcky pro úklid a také svou registrací úklidu spolku pomůžete s veřejným mapováním uklízených míst a počtu dobrovolníků, kteří se tam budou vyskytovat.

Uklízí, kdo může

Letos se do úklidové akce přihlásilo přes 3 a půl tisíce dobrovolníků a podle Miroslava Kubáska tvoří až 20 % z tohoto počtu základní a střední školy.

Akce se každoročně těší velkému úspěchu a zájmu mezi dobrovolníky. Letos je ale podle členů spolku zájem veřejnosti enormní.

„Letos máme nahlášených zhruba 3 500 úklidových akcí. Je to zhruba tolik, kolik bylo dohromady za poslední dva ‚covidové‘ roky,“ sdělil pro iDNES Miroslav Kubásek, zakladatel spolku Ukliďme Česko.

Poznamenal také, že zatím nejúspěšnější byl rok 2019, kdy se v Česku uskutečnilo kolem 3 800 úklidů, následující dva roky však úklidové akce a účast na nich ovlivnila protiepidemiologická opatření.

Podzimní úklidový den

Velký úklidový den je naplánovaný také na podzim, konkrétně na sobotu 17. září a bude opět probíhat po celé České republice.

Zatím nebylo zveřejněno, do kdy je možné se přihlašovat a žádat o přidělení pomůcek pro úklid, ale stejně jako na jaře bude vše včas oznámeno.

Zdroj: Ukliďme Česko, iDNES, Kudy z nudy

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články