Počasí tohoto týdne: Opět si vyndejte zimní bundy a čepice. Přijde zima, a dokonce i sníh

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pocasi Zima
Zdroj: Shutterstock

Modrá obloha, zářící slunce a teploty kolem dvaceti stupňů. Počasí minulého týdne přesvědčilo mnoho lidí, že už přichází jaro. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu jde o velký omyl. Tento týden začne opět sněžit, a to nejen na horách.

Většina lidí strávila minulý víkend na zahradě či na procházce. A nebylo divu, slunečné počasí přímo vybízelo k tomu jít ven. Počasí tohoto týdne ale bude více odpovídat pranostice: „Březen — za kamna vlezem, duben — ještě tam budem“.

V pondělí bude ještě teplo

Pondělí si ještě udrží teploty předešlého týdne. V nížinách to bude až kolem 21 °C, na horách potom o osm stupňů méně. Vítr bude slabý až mírný. Postupem času se bude obloha více zatahovat a večer se na severozápadě mohou objevit ojediněle i přeháňky.

V noci z pondělí na úterý bude teploměr ukazovat 8 až 4 stupně Celsia. Denní teploty budou stále ještě relativně vysoké, a to 12 až 17 °C. Obloha bude už od brzkých ranních hodin zatažená, místy se mohou objevit přeháňky. Vítr bude slabý, postupně mírný západní až severozápadní.

Ve středu začne pršet a na horách sněžit

Středa bude už ve znamení přeháněk, ty by se měly objevit na většině našeho území. Na severu země a ve výšce nad 800 metrů se může jednat o přeháňky smíšené či sněhové.

Noční tepoty se budou pohybovat kolem 9 až 5 stupni Celsia. Přes den se bude teplota velmi lišit v jednotlivých částech republiky. Zatímco na severu Čech by se lidé měli připravit na pouhých 5 °C, na jihu Moravy to bude až 18 °C. Vítr bude stejný jako v úterý s rychlostí 2 až 6 m/s.

Ve čtvrtek už se zima a srážky objeví na většině území. Noční teploty budou dosahovat 5 až 1 °C. Přes den teplota vyšplhá k pouhým 3 až 7 °C. Vítr bude foukat mírný severní až severovýchodní a bude mít rychlost 3 až 7 metrů za sekundu.

V pátek hrozí náledí

Ani v pátek se příznivého počasí nedočkáme, spíše naopak. Na některých místech republiky se mohou objevit noční mrazíky, neboť teploty klesnou k +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou pouhých 2 až 6 °C.

Obloha bude přes den opět zatažená a chybět nebudou ani srážky. Ty smíšené či sněhové se mohou objevit už ve 300 m. Ojediněle se také může vyskytovat náledí. Vítr lehce zesílí a bude mít rychlost mezi 4 a 8 metry za sekundu.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Autor: Markéta MladáSouvisející články