Za okny to vypadá, že budou Vánoce na sněhu. Spíše s tím nepočítejte, kazí radost meteorologové

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pocasi Obleva
Zdroj: Shutterstock

Ve středu začne astronomická zima a venku mezitím pořádně přituhuje. Při pohledu z okna to vypadá, že by snad mohly být letošní Vánoce na sněhu, a to i v nížinách. Jak se ale postupně zpřesňuje předpověď, naděje na ně spíše pohasínají. Celý týden se totiž bude znatelně oteplovat.

Nasněží, či nenasněží? Užijí si „ladovskou zimu“ na Štědrý den i lidé v nížinách? To jsou otázky, které si klade v posledních dnech stále více lidí. Při pohledu ven je patrné, že letos to s bílými Vánocemi vypadá nadějněji, než tomu bylo v minulých letech.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMI) to ale takto optimisticky nevidí. Podle jeho předpovědi se má od středy začít oteplovat, a to dosti výrazně.

Celý týden se bude oteplovat

Začátek tohoto týdne byl ve znamení mrazů. Nejvyšší denní teploty se v úterý pohybovaly kolem -3 až +1 °C. Objevovalo se mrholení a sněžení, které namrzalo a přidělávalo vrásky nejen cestářům, ale především řidičům a chodcům.

Ve středu už ale přijde první oteplení a nejvyšší denní teploty vystoupají na -1 až +3 °C. Podle ČHMÚ to je ale teprve začátek. Ve čtvrtek už se počítá s nejvyšší denními teplotami mezi 3 a 7 stupni Celsia. A v pátek teploměr ukáže neuvěřitelných 6 až 10 °C.

24. prosince bude sníh zřejmě jen na horách

Nejteplejším dnem celého týdne bude paradoxně sobota, tedy Štědrý den. Nejvyšší denní teploty budou dosahovat hodnot 7 až 11 °C. Dokonce ani v noci neklesnou pod nulu, místo toho bude 9 až 5 stupňů. Ráno se mohou objevit srážky, postupně se ale vyčasí, a počasí tak bude připomínat spíše jaro než Vánoce.

Obyvatelé hor však mají šanci na bílé Vánoce relativně velkou. ČHMÚ o tom připravilo na svém facebooku speciální mapu, která ukazuje, s jakou pravděpodobností bude na některých místech republiky ležet sněhová pokrývka. Například v Peci pod Sněžkou je ta pravděpodobnost odhadnuta na 99 %, v Plzni je to 15 %.

Příští týden se zase ochladí

Jak meteorolog Jan Šrámek vysvětlil Lidovkám, sněhová pokrývka na Štědrý den je v nížinách spíše vzácností. „V Praze byly poslední Vánoce, kdy ležel sníh na Štědrý den, v roce 2010,“ vysvětlil. Kdo si tak chce užít Vánoce jak z obrazů Josefa Lady, bude muset vyrazit na hory.

Od neděle už meteorologové předpokládají, že se začne opět ochlazovat. Na začátku příštího týdne klesnou teploty k 6 až 10 °C a poté dále k 3 až 7 °C. Obloha bude i nadále spíše zatažená a chybět nebudou ani přeháňky — většinou se bude jednat o déšť.

Zdroj: ČHMÚ, Facebook, Lidovky

Autor: Markéta MladáSouvisející články