Dle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) vzrostly teploty v Evropě za posledních 30 let na více než dvojnásobek celosvětového průměru. Tím se Evropa dostala na pomyslnou první příčku v žebříčku nejrychleji se zahřívajících kontinentů.
Letošní velmi parné léto ovlivnil jev zvaný jet stream. „To je oblast velmi silného větru, která je navíc velmi silně ohraničena od okolí,“ vysvětluje jev pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Poprvé na něj upozornila letos v létě studie s názvem Zrychlené trendy vlny veder v západní Evropě spojené s trvalejšími dvojitými proudy nad Eurasií publikovaná v časopise Nature Communications.
V ní se vědci zabývají dopadem zmíněného tryskového proudění, které je odpovědné za nebývalé vlny veder, kterým je v posledních letech zejména Evropa vystavena. Tuto tendenci potvrzují vědci ze společnosti Copernicus, kteří ve svém prohlášení z letošního září upozorňují, jak neobvykle intenzivní a rozšířené byly vlny veder po celé Evropě toto léto.
„Samozřejmě, že příčina těchto vln veder není jen v tomto tryskovém proudění, ale působí zde také jiné faktory,“ doplňuje pro Přehledně24 Kozubek.
#Countdown to #COP27
The effects of #ClimateChange are visible, and even more so thanks to the eyes of #Copernicus
Multiple #heatwaves hit Europe in the summer of 2022, affecting land & marine environments
⬇️@CMEMS_EU data showed SST anomalies of +5°C in the Mediterranean Sea pic.twitter.com/dHl9jisdv0
— Copernicus EU (@CopernicusEU) November 4, 2022
„Evropa představuje živý obraz oteplujícího se světa a připomíná nám, že ani dobře připravené společnosti nejsou v bezpečí před dopady extrémních povětrnostních jevů. V letošním roce, stejně jako v roce 2021, byly velké části Evropy postiženy rozsáhlými vlnami veder a suchem, které podněcovaly lesní požáry. V roce 2021 způsobily mimořádné záplavy smrt a zkázu,“ uvedl v tiskové zprávě generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Společnost WMO dokonce sdílela video, ve kterém vysvětluje dopady a následky rapidního oteplování kontinentů.
Teploty nad Evropou se v období mezi lety 1991 až 2021 oteplily v průměru o +0,5 °C za desetiletí. To ovlivňuje společnost, ekonomiku a ekosystémy. Výjimečná vedra způsobují lesní požáry, záplavy a další ekologické katastrofy. V důsledku toho se tenčí a postupně mizí alpské ledovce, konkrétně se dle WMO od roku 1997 do roku 2021 ztenčily o 30 metrů.
Svět se snaží s globálním oteplováním a změnami klimatu bojovat, v roce 2021 Evropská unie přijala klimatický zákon a učinila klimatickou neutralitu.
Tato právní úprava EU zvyšuje cíl redukce emisí do roku 2030 ze 40 % na nejméně 55 % v porovnání s hodnotami z roku 1990. S pomocí zachycování uhlíku by emise mohly klesnout až o 57 %, vysvětluje obsah zákona tisková zpráva zpravodajství Evropského parlamentu.
Zdroj: WMO, Nature Communications, Přehledně24, Copernicus, Zpravodajství Evropského Parlamentu, YouTube, Twitter
Autor: Evženie Novotná