Další atak na slavný obraz. Haagská prokuratura je poslala rovnou za mříže

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
dama_s_perlou
Zdroj: Profimedia / Netherlands OUT

Dva ekologičtí aktivisté se 27. října opět přilepili k obrazu. Tentokrát se objektem jejich zájmu stal světově známý obraz nizozemského malíře Johannese Vermeera Dívka s perlovou náušnicí, který je vystaven v Mořicově domě v nizozemském Haagu. Za svůj čin putovali přímo do vězení.

Jeden z aktivistů si přilepil hlavu na obraz, který, jak se později ukázalo, byl chráněn sklem a jeho kolega mu na hlavu lil rajčatovou polévku z plechovky. Poté se druhý aktivista v tričku s nápisem Just Stop Oil přilepil rukou k ikonickému obrazu a začali svůj projev.

„Jak se cítíte, když vidíte něco krásného a neocenitelného, ​​jak se vám zjevně ničí před očima?“ zeptal se jeden z protestujících mužů. „Cítíte se pobouřeni? Dobře. Kde je ten pocit, když vidíte, jak se planeta ničí přímo před našima očima?“ dodal přilepen k obrazu v muzeu Mauritshuis v Haagu.

Zatím nejvyšší trest

Díky sklu se uměleckému dílu ze 17. století nic nestalo. Dle vyjádření na twitterovém účtu atakovaného muzea, se obraz vrátil na své místo den po útoku, aby byl obdivován, nikoli osaháván. „Stav obrazu zkoumali naši konzervátoři. Zasklené mistrovské dílo naštěstí nebylo poškozeno,“ vyjádřilo se k incidentu muzeum ve svém prohlášení.

Protestující aktivisté byli z muzea vyvedeni a následně jim byl stanoven trest odnětí svobody na dva měsíce. Prokurátoři v Haagu následně uvedli, že cíl aktivistů, jakkoli jej považují za důležitý, neospravedlňuje prostředky, uvádí web ABC News. Soudce v Haagu dvěma mužům během řízení snížil trest na polovinu.

Vandalové řádili i ve Španělsku

V sobotu 5. listopadu protestovali aktivisté ze společnosti Última Hora (v překladu Poslední hodina) ve španělském muzeu Prado. Dvě mladé ženy se přilepily hned ke dvěma obrazům Francisca Goyi s názvem Nahá Maja a Oblečená Maja poté, co na zeď mezi obrazy napsaly +1,5 °C.

Nápis má varovat před nárůstem globální teploty, který způsobí nestabilní klima a vážné následky na celé planetě, jak stojí v jejich projevu. „Přilepily jsme se na Goyovy Maji v muzeu Prado. Minulý týden OSN uznala nemožnost závazku Pařížské dohody zůstat pod hranicí 1,5 °C oteplování oproti průměrné teplotě v předindustriální době,“ citují Novinky vyjádření aktivistek.

Muzeum Prado se k útoku velmi stroze, ale jasně vyjádřilo na svých stránkách. Dle jejich vyjádření po úvodní prohlídce nejsou plátna obou děl dotčena, jejich rámy jsou však poškozeny, zejména Nahá Maja. Celý incident odsoudilo a útok aktivistů nazvalo hanebnou akcí.

Společnost Just Stop Oil se k akcím svých stoupenců veřejně vždy hlásí, ovšem o těchto dvou incidentech zatím na svém webu mlčí.

Zdroj: ABC News, Mauritshuis, Novinky, Museo del Prado, Just Stop Oil, Twitter

Autor: Veronika Holcová



Související články