Ukrajinští uprchlíci už si budou muset do Zoo Praha platit plné vstupné. Na konci dubna jim skončí výhoda v podobě vstupu za pouhou korunu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zoologicka zahrada
Zdroj: Shutterstock

Po dvou měsících pražská zoo zruší jednu z výhod, kterou dopřála ukrajinským uprchlíkům. Od prvního května si lidé budou muset zaplatit vstupné, které bylo do 30. dubna za jednu korunu.

Ukrajinci si budou platit vstupné jako každý jiný, a to podle aktuálního ceníku. Do soboty si ale ukrajinské ženy i děti mohou užít zoologickou zahradu za korunu. Pražská zoo tento vstřícný krok udělala v závislosti na jejich válečnou situaci. Vstupné pro uprchlíky tak činilo pouze symbolickou jednu korunu.

Od prvního května budou platit plné vstupné

Pražská zoo na svém facebooku uvedla, jak to bude se vstupným pro uprchlíky před válkou na Ukrajině. „Ještě do soboty 30. dubna mohou ukrajinské ženy a děti navštívit Zoo Praha za symbolickou 1 korunu, po tomto datu pak již bude pro všechny návštěvníky v platnosti běžné vstupné.“

Filip Mašek z tiskového oddělení zoo pro Přehledně24 doplnil: „Akci na vstup za 1 Kč po prokázání se ukrajinským pasem a vízem strpění využilo celkem 48 932 lidí od jejího začátku dne 1. března. Fakt, že akce bude končit s koncem dubna, jsme již předem oznámili, od počátku byla plánovaná jako časově omezená, nejde tedy o žádné momentální rozhodnutí.“

„Tlumočené programy pro ukrajinské rodiny pokračují, a to 5. 5., 9. 5., 19. 5. a 23. 5., začátek je vždy v 10.00, 11.00 a 13.00,“ dodává zoo v příspěvku na facebooku i na webových stránkách. Ten je napsaný také v ukrajinštině.

„Co se týče dále plánovaných tlumočených programů/prohlídek pro ukrajinské rodiny, tak je těžké říct, jaký o ně bude zájem od května, když už budou tyto rodiny platit standardní vstupné. Doposud byl zájem opravdu velký. I nadále očekáváme zájem, avšak jeho míru zatím opravdu neumíme odhadnout,“ doplnil Mašek.

Ukrajinské zoo se vymanily ze členství v asociaci zoo

Ukrajinské rodiny se také už nebudou muset prokazovat pasem s potvrzeným vízem, jako tomu bylo doposud. U příspěvku na facebooku je hned několik stovek komentářů, ve kterých můžete najít nejen ty nesouhlasné, ale také ty, které tento krok kvitují.

Někteří komentující jásají nad tím, že bude ukončena „diskriminace českých rodin“. Jiní si ale myslí, že tento krok není dobrým nápadem. Rodiny, které utekly z války na Ukrajině, tu mohou zůstat ještě klidně několik měsíců. Nikdo nemá navíc jistotu, že se do své rodné země vůbec vrátí.

Sama Zoo Praha se hned první den invaze 24. února rozhodla pozastavit své členství v Euro-asijské asociaci zoologických zahrad a akvárií. Tato asociace má sídlo v Moskvě a najdete v ní zařízení z východního bloku. Ukrajinské zoo asociaci opustily ještě dříve, uvedla zoo na svých stránkách.

Zdroj: Facebook, Zoo Praha

Autor: Raina TomanováSouvisející články