Úplný zákaz kratomu? To nic nevyřeší, míní politici. O regulaci látky se stále jedná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kratom
Zdroj: Shutterstock

Návyková látka kratom je zákonem vedená jako sběratelský předmět a prozatím není její užívání nijak omezené. To by se ale v budoucnu mělo změnit. Stát totiž už nějakou dobu pracuje na regulaci této látky, která je v posledních letech oblíbená především u mladých lidí.

Kratom je jemný prášek, který se vyrábí z listů stromu známého jako mitragyna speciosa. Dělají se z něho pilulky, nejčastěji se ale užívá po zalití vodou jako nahořklý nápoj, který má podobné účinky jako káva, uvádí server CBDCKO.

Jenomže zatímco kratom zvyšuje pozornost a dodává energii, ve větším množství může být zdraví nebezpečný a mít účinky velmi podobné marihuaně. Navíc je silně návykový. Přesto si ho u nás zatím může koupit úplně každý. Stát chce nyní změnu.

„V posledních letech už vídáme lidi s poměrně rozvinutými syndromy závislosti na kratomu, jak při hospitalizacích, na detoxech dětských i dospělých, ale i v ambulancích,“ říká pro Český rozhlas psychiatr a adiktolog Vladimír Kmoch.

Omezit, nebo zrušit?

České úřady vedou v současné době debatu o tom, jakou regulaci ohledně kratomu zavést. Někteří se přiklání k tomu, že by měl být jeho prodej například omezen a zakázán osobám do 18 let. Jiní jsou podle serveru Novinky pro úplný zákaz prodeje.

Úplné zakázání prodeje kratomu se nelíbí ale například národnímu protidrogovému koordinátorovi Jindřichu Vobořilovi. „Neregulovaná dostupnost je rozhodně nežádoucí,“ uvedl podle ČTK. Zároveň se ale domnívá, že v případě zakázání kratomu by se zvýšila kriminalita, protože by lidé hledali cestu, jak se k látce dostat.

Jednou z možností regulace je tak například zákaz prodeje kratomu osobám mladším 18 let. Podle serveru Novinky totiž vyzkoušel látku každý pátý středoškolák. Minimálně v tomto ohledu by se tak něco mělo změnit.

Někteří prodejci regulaci podporují

Na základě slov o regulaci kratomu už zmizela látka například z některých automatů, ve kterých byla dříve běžně dostupná. Prodejci tím podle Deníku N vyjadřují svůj souhlas s regulací.

„Už máme nachystané paragrafové znění, dnes jsme o tom opět hovořili na Radě vlády. Není tam jednomyslná shoda, represivní složky a některé útvary ministerstva zdravotnictví by nejraději kratom úplně zakázaly,“ řekla pro Seznam Zprávy členka Rady Jana Michailidu.

„My už jsme si tady zákazy vyzkoušeli po desetiletí, bohužel ta efektivita není tak dobrá, jak se někdo snaží tvářit. Ti lidé, kteří kratom už užívají, zázrakem nepřestanou. Můžou se z části přesunout na černý trh nebo k nebezpečnějším látkám,“ doplňuje s tím, že je téma stále v řešení.

Zdroj: ČTK, CBDCKO, Deník N, Seznam Zprávy, Český rozhlas, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články