Úředník se styděl za Vojtěcha, tak mu nezákonně zrušil trvalý pobyt. Víme, jak ho potrestají

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Nedávno internetem proběhla zpráva, že jistý úředník František Mareš, který je referentem obecního úřadu Včelná, zrušil trvalý pobyt ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

Jak se ukázalo, nedělal to jen tak z rozmaru, ale uvedl také své důvody, proč tak učinil. Nyní se k případu vyjádřila také starostka obce Včelná Miroslava Stránská, která MF DNES potvrdila, že celá kauza už je vyřešená. Úředníkovi byly odebrány pravomoci a dostal také výtky.

Dokument nebyl úřední, ale i tak si za ním úředník stojí

„Vojtěch v pozici ministra zdravotnictví je zodpovědný za soustavné a záměrné porušování zákonů České republiky vydáváním opatření, která jsou Nejvyšším správním soudem opakovaně prohlašovaná za neplatná,“ objevilo se v dokumentu, který sepsal Mareš. Ten měl zrušit trvalý pobyt ministra Vojtěcha.

Zasahovat musela sama starostka malé obce, která potvrdila, že věc už je vyřešená. „Vystavila jsem za obec usnesení, kterým se to původní zrušilo, protože bylo protiprávní. Obecní úřad tak napravil chybu v podobě špatně vydaného rozhodnutí. Celé jsme to zrušili a odeslali panu ministrovi, kterého jsem o tom informovala s omluvou.“

Františka Mareše, autora dokumentu, ještě čeká trest, který už se podle starostky připravuje. „Připravujeme teď výtku a zároveň jsme panu Marešovi odebrali pravomoc vykonávat správní rozhodnutí z moci úřední,“ dodala Stránská. Samotný Mareš už se k věci vyjadřovat nechce, ale stojí si za tím, co v dokumentu stojí.

„Je to můj občanský protest proti postupu vedení této země a zvláště ministerstvu zdravotnictví, které chrlí jedno protiústavní a protiprávní nařízení za druhým,“ tvrdí úředník, jehož dokument prosvištěl po sociálních sítích. Vadí mu, že ministerstvo přetěžuje soudy, které poté nestíhají vracet Česko do ústavního a právního rámce.

Mareš věděl dopředu, že ho čeká postih, i tak to risknul

Mareš se podle svých slov k takovému činu odhodlal, i když nerad vystupuje ze své komfortní zóny. „Věc jsem provedl nezávisle na vedení obce a uvědomuji si, že přijde jistý postih,“ věděl od začátku Mareš. I tak se dokument dostal mezi lidi. V materiálu najdete určité pasáže, které vyvolávaly rozporuplné reakce.

Najdete v něm například tuto větu: „Správní orgán konstatuje, že vesnice Včelná se za svého občana Vojtěcha stydí a vzhledem k výše uvedeným skutečnostem rozhodl tak, jak je uvedeno ve výroku rozhodnutí.“ K celé situaci se musel vyjádřit také Adam Vojtěch, který byl sice překvapený, ale věděl, že je materiál nezákonný.

„Své názory napsal na oficiální hlavičkový papír s úředním razítkem, využil svůj přístup k mým osobním údajům a navíc dopis poskytl médiím. Jednoznačně tady došlo k nezákonnému postupu i překročení všech hranic profesionálního chování. Věřím, že vedení obce tuto skutečnost prověří. Odvolávat se neplánuji, protože celý dokument je zcela nezákonný,“ uvedl hned po zveřejnění dokumentu pro česká média.

Zdroj: MF Dnes

Autor: Raina TomanováSouvisející články