Už zase budou testovat naše děti na školách. Víme, jakých žáků se to bude týkat a koho nechají na pokoji

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
covid test divka
Zdroj: Shutterstock

V září nás čeká podle aktuálních informací mnoho změn, o kterých stejně někteří tvrdí, že se ještě několikrát změní. I přesto podle epidemiologa a poradce ministra zdravotnictví Rastislava Maďara v září počítejte s tím, že testy se nám nevyhnou. Potvrdil svá slova ČTK.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO pro iDNES.cz řekl podrobnější informace o tom, jak to vše vnímá on. Povinné testování zaměstnanců skončilo ve firmách koncem června. Jak vše ale skutečně bude, záleží, dle jeho slov, na vývoji epidemiologické situace.

Nikdo vlastně neví, co bude

Zatím musíme pouze čekat, jaký nadcházející měsíc skutečně bude, protože číslo R se opět dostalo nad hranici čísla 1. „Případná opatření pro podzim jsou nyní probírána se zaměstnavateli na pravidelných jednáních a vyhodnotíme je v průběhu srpna,“ vyjádřil se Vojtěch.

Přitom ministr po pondělním jednání vlády oznámil, že od začátku září lidé nebudou moci využít bezplatného testování antigenními nebo PCR testy. Ty doposud hradily zdravotní pojišťovny. V září si za ně ale každý bude muset zaplatit.

Rastislav Maďar si ale myslí, že některým osobám by měly být testy stále hrazeny. Naráží tak na problém, k němuž se ale podle CNN Prima NEWS nevyjádřil. Tou rizikovou skupinou jsou lidé, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů, nebo jsou mladší dvanácti let. Zda i oni si budou muset vše hradit, je zatím ve hvězdách.

Téma číslo jedna ale zůstává. „Co se týče škol, ministerstvo zdravotnictví v červnu připravilo ve spolupráci s resortem školství plán plošného testování na covid-19 ve školách pro podzimní návrat žáků do lavic,“ uvedl Vojtěch.

Opozice to vnímá negativně, Maďar ne

Někteří členové z řad opozice vnímají poměrně negativně fakt, že by si lidé měli všeobecně testy hradit sami. Z jejich názorů vyplývá, že se tak vláda lidi snaží donutit k tomu, aby se zkrátka museli očkovat. Epidemiolog Maďar to podle iDNES.cz vidí tak, že je to ze strany vlády snaha lidi skutečně motivovat.

„Jde o to, aby lidé bezdůvodně neodmítali vakcíny poskytnuté bezplatně státem a na druhé straně kvůli tomu neodčerpávali finance státu, tedy nás všech, na testy potřebné pro jejich volnočasové aktivity, například dovolené nebo pro využití služeb či účast na hromadných akcích,“ vysvětlil Maďar.

Podle jeho slov ale i nadále bude čím dál větší tlak na to se nechat naočkovat. Nejinak je tomu i v okolních státech, které k tomu v mnoha věcech přistupují opravdu tvrdě. U nás se například řeší, zda by mělo být očkování lékařů či pracovníků v sociálních službách povinné, či nikoliv.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články