Vláda zpřísnila pořádání akcí. Čeho všeho se to týká?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vlada ockovani
Zdroj: Profimedia

Po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil nová zpřísňující pravidla, která se týkají pořádání akcí. Nyní budou přísnější pravidla pro jejich pořádání.

Adam Vojtěch podle dostupných informací uvedl, že od 19. července budou organizátoři akcí, kterých se zúčastní více než tisíc lidí, muset akci nahlásit na příslušnou hygienickou stanici. Oznámil to krátce po jednání vlády, jež bylo velice bouřlivé.

Musíte vše včas nahlásit

Akce, které se budou konat do 22. července, budou mít bezodkladnou povinnost se nahlásit. U pozdějších akcí s vyšším počtem lidí než tisíc budou muset pořadatelé hygieně podle Adama Vojtěcha oznámit vše nejpozději pět dní předem.

Ministr zdravotnictví také předpokládá, že od začátku září si veškeré testy na koronavirus budou muset lidé platit sami. Podle Vojtěcha už v té době budou naočkováni všichni, kteří chtěli a měli o to zájem.

V současné době jsou ze zdravotního pojištění hrazeny měsíčně čtyři antigenní testy a dva PCR. Vláda ale zároveň doufá, že se lidé budou více očkovat v nových očkovacích centrech v Praze.

Nová očkovací centra očkují i bez registrace. Pouze si musíte vystát dlouhou frontu. Jedno se nachází na Chodově a druhé na hlavním nádraží. Motivací podle vlády může být i to, že mezi naočkovanými se jednou týdně bude hrát o hodnotné ceny.

O ukončení testování zdarma se podle ministra zdravotnictví dohodla na pondělním jednání nejen vláda, ale i Rada vlády pro zdravotní rizika. Sice to má ještě několik nejasností, třeba zda si testy budou muset platit i ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat naočkovat. Vojtěch se k tomu nevyjádřil.

Testování zdarma jen v některých případech

„Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval,“ řekl ministr na tiskové konferenci. Dle jeho slov jde o efektivní možnost, kdy očkování vyjde levněji než hrazení několika testů.

Pokud dostanete ale doporučení od lékaře na podstoupení testování či vám to nařídí rovnou hygienická stanice, v těchto případech vám i nadále bude testování hrazeno ze zdravotního pojištění, uklidňoval Vojtěch.

Zdroj: ČT24

Autor: Ivan GlaserSouvisející články