Aplikace Tečka má lidem umožnit normální život, pravda je ale jinde. Víme, jaké jsou v ní chyby

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
testovani akce
Zdroj: Profimedia

Aplikace Tečka je novinkou, která má usnadnit život lidem, kteří chodí na testování nebo mají po očkování. Nemusíte s sebou vláčet papírovou podobu certifikátu o bezinfekčnosti, protože právě aplikace všechno potvrdí.

Od pátku se ale měnily podmínky, proto aplikace vyhodnotila více než 1,75 milionů platných certifikátů jako chybných. Jednalo se o občany, kteří měli už více než 22 dní po první dávce. Certifikáty po novém nařízení zčervenaly také těm, kteří byli po druhé dávce 0–14 dní.

Aplikaci si doposud stáhlo 884 tisíc lidí

Jak uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová, aplikace Tečka je na světě jen několik dní, ale do pátečního dne si ji do mobilu stáhlo více než 884 tisíc lidí. Aplikace ale není povinností, prokazovat se nadále můžete papírovými certifikáty a potvrzeními o provedeném testování.

Certifikát si můžete také stáhnout jako dokument ve formátu PDF z Očkovacího portálu. Možností je opravdu hodně, důležité je mít u sebe potvrzení, že nejste infekční. Do středy 7. července u nás bylo dosud naočkováno více než půl milionu lidí, dokončené očkování, to znamená dvě dávky, má v sobě již 3,6 milionu obyvatel České republiky.

Od pátku se ale změnila pravidla, která určují, jak se prokazovat o bezinfekčnosti. Potvrzení nebo certifikát potřebujete při návštěvě restaurací, kadeřnictví nebo fitness center. Bez nich se nepodíváte ani na novinky v kině nebo si neužijete horký den na koupališti. Dříve stačilo, abyste byli po první očkovací dávce alespoň 22 dní.

To se od pátku změnilo, nestačí být očkovaný, ale prokázat se musíte navíc i negativním testem. Za takové zpřísnění může rychle se šířící mutace koronaviru delta, na kterou podle mnohých odborníků očkování až tolik nezabírá. Nárok máte na jeden antigenní test, který platí tři dny a také na dva PCR testy měsíčně. Ty jsou platné celých sedm dní a jsou hrazené ze zdravotního pojištění.

Jedna dávka vakcíny proti variantě delta nestačí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zpřísněním podmínek pro prokázání bezinfekčnosti reagoval na rychlé šíření mutace delta, která se objevila nejen u nás, ale také v zahraničí. Problémy mají i takové země, které mají vysokou proočkovanost. Navíc se častěji objevuje také další mutace lambda.

Ministr také řekl, že se postupně bude snižovat počet testů, které budou mít lidé zdarma. Pokud jste již covid-19 prodělali, nemusíte se prokazovat ani negativním testem ani očkováním. Česká republika navíc v červenci dostane asi o polovinu méně dávek vakcíny od společnosti Pfizer, než bylo slíbeno.

Přednost tak budou mít lidé, kteří již mají první očkování za sebou a jsou registrovaní na druhou dávku. Neočkovaní zájemci o vakcínu si budou muset počkat, protože potvrzovací PIN kód může přijít za několik dní i týdnů. Rozdíl v počtu dávek za červen a červenec je totiž 1,5 milionu.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články