V aukci se prodal obraz Toyen i jediný obraz Václava Havla

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vaclav havel obraz
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Na nedělní aukci aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery v novém výstavním prostoru Expo 58 ART v Praze na Letné se dražila díla známých umělců. Raritou byla pravděpodobně jediná olejomalba od bývalého prezidenta Václava Havla.

Obraz české malířky Toyen z roku 1951 s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala se na nedělní aukci výtvarného umění v Praze prodal za rekordních 28,5 milionů korun. Jeho vyvolávací cena byla stanovena na 6 milionů korun a výsledná částka trhala rekordy. Jde o nejdražší poválečné dílo Toyen prodané na území Česka.

Obrazy Toyen se těší velké oblibě

Vůbec nejdráže prodaným obrazem této avantgardní autorky na českých aukcích je od loňského dubna obraz Cirkus z 20. let minulého století, za který nový majitel zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun. Je na druhém místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR za obrazem Divertimento II Františka Kupky, který se prodal za 90,24 milionu korun, připomíná aukční rekordy ČTK.

Dílo Vidím, že má bílá stránka zezelenala pochází z pařížského období Toyen a zůstávalo dlouho v soukromé sbírce, do aukce putoval poprvé. Název tohoto obrazu byl použit na parte surrealistické malířky vlastním jménem Marie Čermínová.

Ta rodnou vlast opustila v roce 1947 a zde v roce 1980 zemřela. Název, který autorka dílu dala, se poté objevil na jejím parte.

Havel taky maloval

Dalším raritním dílem v aukci byla pravděpodobně jediná malba spisovatele, dramatika a významného politika Václava Havla. Obraz s názvem Bílý kůň ve vesmíru z roku 1982 je pravděpodobně z doby, kdy byl Havel vězněn za své aktivity v čele Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Havel ale malbu signoval až v roce 2011. Přípis je psaný humorem Havlovi vlastním: „Ano, spáchal jsem to – Václav Havel <3; 3/3/2011,“ stojí napsané zelenou fixou na bílém papíru doprovázené tradičním Havlovým červeným srdíčkem.

Obraz se i s nedílnou signací vydražil za částku 3 025 000 Kč. Nový majitel kromě signovaného certifikátu k dílu dostane také certifikát od autorovy druhé manželky Dagmar Havlové.

Zdroj: ČT24, Seznam Zprávy, iDNES, ČTK

Autor: Veronika Holcová

Související články