Pražské jaro začíná tradičně 12. května. Zahajovací koncert čeká změna

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
prazske jaro
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Letošní 77. ročník této mezinárodní hudební události nabídne veřejnosti 40 koncertů nebo třeba výsledek architektonické soutěže, která určí podobu nového kulturního centra v Praze, tzv. Vltavské filharmonie, která má být zbudována na vltavském břehu v pražských Holešovicích.

Festival Pražské jaro tradičně začíná 12. května, v den výročí úmrtí skladatele Bedřicha Smetany ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Programem zahajovacího koncertu je pokaždé Smetanova symfonická báseň Má vlast a post dirigenta této události je vždy velice prestižní poctou.

Letošním dirigentem byl vybrán Daniel Barenboim, který měl Mou vlast provést 12. a v repríze 13. května se svým orchestrem West-Eastern Divan Orchestra. Bohužel se legendární dirigent a klavírista ze závažných zdravotních důvodů nemůže zahájení účastnit a na jeho přání ho nahradí jeho učeň a bývalý asistent Thomas Guggeis.

Vlastenecký přesah výběru umělců

„Hluboce mě mrzí, že musím odříct zahájení Pražského jara,“ uvedl Daniel Barenboim, který se potýká s problémy se srdcem a byl náhle hospitalizován.

„Velmi jsem se na tyto koncerty těšil. Tentokrát však musím upřednostnit své zdraví. Jsem velmi vděčný, že mne Thomas Guggeis na těchto koncertech pohotově zastoupí. Má vlast je velice působivé, hluboké a dojemné dílo. Jsem šťastný, že právě v této době jej může náš orchestr v rámci turné, které vyvrcholí zahájením Pražského jara, uvést v celé řadě evropských metropolí,“ citují dirigentova slova stránky festivalu.

„Pojmy ‚vlast‘ a ‚domov‘ jsou pro náš orchestr významnými, neboť stále nemáme svou vlast a domov,“ doplnil Barenboim. Hudební těleso West-Eastern Divan Orchestra je specifické tím, že sbližuje izraelské a palestinské hudebníky.

Festival nezapomíná na Ukrajinu

Festival letos uspořádá také mimořádný koncert na počest a podporu Ukrajiny. Svůj program zahraje soubor Kyjevští sólisté v kostele sv. Šimona a Judy.

Hudebníci se rozhodli zůstat mimo svou vlast z důvodu bezpečnosti a také proto, aby podporovali Ukrajinu svou hudbou. „Chceme tyto koncerty věnovat našim rodinám, naší zemi a naší armádě, která bojuje za demokracii na celém světě,“ prohlásil houslista Anatolij Vasylkivskyj, umělecký šéf Kyjevských sólistů.

Nová koncertní síň v Praze

Vedle množství koncertů, o které se postarají čeští i zahraniční umělci a rezidenti, je letošní velkou novinkou slavnostní představení vize nového kulturního centra v Praze na břehu Vltavy. Vítězný návrh na podobu tohoto nového moderního kulturního centra bude veřejnosti představen během festivalu.

„Ambice vedení našeho hlavního města postavit po více než stu letech nový kulturní stánek světového významu dokládá, že Praha chce být silnou hudební metropolí i v jedenadvacátém století,“ sdělil novinářům ředitel festivalu Roman Bělor.

Pokud vše půjde bez průtahů, mohlo by se na přelomu let 2025 a 2026 začít se soutěží na stavební firmu, hudba by Vltavskou filharmonii měla naplnit poprvé v roce 2032, píše optimisticky web ČT24.

Zdroje: Pražské jaro, OperaPlus, Aktuálně, ČT24

Autor: Veronika Holcová



Související články