V březnu klesla nezaměstnanost v České republice na 3,4 procenta. Zaměstnavatelé hledají sezonní zaměstnance

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
urad prace
Zdroj: Libor Teicmann / MAFRA / Profimedia

Nezaměstnanost v Česku klesla o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. Bez práce bylo v tomto měsíci necelých 253 tisíc lidí, což je asi o 10 500 méně než v únoru. Zaměstnavatelé mají přitom volných více jak 360 tisíc míst.

Údaje zveřejnil Úřad práce, který také připsal, že počet míst, která jsou volná, proti předchozímu měsíci klesl. Je to dané také přívalem ukrajinských uprchlíků, kteří shánějí práci. Těm je většinou jedno, jakou činnost budou dělat, hlavně když si vydělají na živobytí.

Hledají se lidé do zemědělství nebo stavebnictví

„Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví a v logistice. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ sdělil pro ČTK generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Situace se pak bude vyvíjet podle toho, jak bude pokračovat válka na Ukrajině, svůj podíl na nezaměstnanosti má také pandemická situace, která se dostala do pozadí. Od zahájení invaze hledá v Česku práci několik tisíc Ukrajinců, zaměstnání získalo asi 12 600 z nich.

V evidenci jich ještě několik tisíc zůstává. Ukrajinci ale věří, že se brzy vrátí domů, a proto si hledají pouze dočasné zaměstnání. „Proto i v případě, že mají vyšší nebo specializovanou kvalifikaci, projevují zájem třeba i o manuální profese. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem.“

Přímo na webu Ukrajinci.cz si mohou lidé přečíst, jaké firmy a společnosti nabízejí nejen ukrajinským uprchlíkům práci. Pro Ukrajince jsou zřízená nejen centra, ale také ubytovny, kde mohou složit hlavu, než najdou kvalitnější bydlení, práci a také školku či školu pro své děti.

Lidé si práci mohou vybírat, ale většinou nevyhovuje jejich požadavkům

V Ústeckém kraji byla v březnu nezaměstnanost nejvyšší, dosahovala 5,2 procenta. Naopak nejnižší byla podle ČTK v Pardubickém kraji. Na jedno pracovní místo připadá 0,7 uchazeče. Nejvíce je to na Karvinsku. I nadále jsou mezi nezaměstnanými ti uchazeči, kteří mají nízkou kvalifikaci.

„Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i během uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám,“ uvedl úřad k tomu, že se zvyšuje průměrný věk nezaměstnaných osob. Novou práci získalo v březnu téměř 30 000 lidí.

Pomocníci ve výrobě, maloobchod nebo velkoobchod, uklízeči nebo jiní pomocníci v domácnostech – to jsou místa, kde nezaměstnaní našli své uplatnění. Pracovních míst je stále dostatek, proto si lidé mohou vybírat. Většina z nich má ale jasně dané podmínky, za kterých chtějí pracovat.

Zdroj: Ukrajinci.cz, Úřad práce, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články