Probíhá 30. kongres ODS. Petr Fiala bude obhajovat mandát již počtvrté

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Fiala
Zdroj: Profimedia

Ve dnech 8. a 9. dubna se v pražském kongresovém centru O2 universum bude konat dvoudenní 30. kongres Občanské demokratické strany. Dle programu zveřejněného samotnou ODS bude první den věnovaný projevům a diskuzím, zatímco druhý den budou probíhat volby. Původní plány členů, dle kterých se mělo na kongresu slavit vítězství v podzimních volbách, vzaly za své. Budou se řešit důležitá témata – válka na Ukrajině a kandidát na prezidenta.

Volit se bude předseda, místopředsedové, výkonná rada a kontrolní a revizní komise. Očekávají se velké debaty o hlavních tématech, zejména pak o kandidátovi na prezidenta.

Fiala bude obhajovat mandát již počtvrté

Do pražského kongresového centra O2 universum by mělo dorazit 600 delegátů. Na minulém kongresu neměl Fiala problém mandát obhájit. Získal podporu 90 % hlasů. Ani letošní kongres jeho funkci předsedy dle ČTK nemůže ohrozit, protože nemá žádného protikandidáta.

První kandidaturu na předsedu ohlásil v prosinci 2013 a v lednu 2014 mandát získal. Od té doby je tento politolog, někdejší rektor Masarykovy univerzity a exministr školství ve funkci předsedy ODS. Pokud nedojde k převratné změně během kongresu, obhájí svůj mandát i letos.

Fiala se stal předsedou strany v době, kdy skončila ve volbách s nejhorším výsledkem v historii strany. Hlasovalo pro ni pouhých 7,72 % voličů. Fiala stranu vrátil k pravicovému programu a v roce 2017 skončila ODS ve volbách druhá se ziskem 11,32 %. V roce 2021 se stal lídrem koalice SPOLU a společně volby ovládli se ziskem 27,79 %.

První místopředseda a současný ministr financí Zbyněk Stanjura, který bude obhajovat svou funkci, by také neměl mít protikandidáta. Naopak funkce místopředsedy Miloše Vystrčila bude přeobsazena. Miloš Vystrčil se stal předsedou Senátu, když nahradil zesnulého Jaroslava Kuberu. Svůj mandát tedy obhajovat nebude.

Na programu kongresu je však naplánovaný jeho projev. „Já si připravuju docela ostré vystoupení. Je jasné, že naše vláda bude muset přijímat spoustu nepopulárních a ne všemi přijímaných opatřeních. Jestli něco tradičně podceňujeme, tak je to komunikace. Musíme lidem lépe a trpělivě vysvětlovat, že jde o nezbytné kroky, abychom je přesvědčili,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

Témata kongresu

Kongresu budou dominovat dvě hlavní témata. Prvním z nich bude válka na Ukrajině. Zejména se bude jednat o příliv uprchlíků a jejich zařazení do běžného života.

Pro Seznam Zprávy uvedl k tomuto tématu Jan Skopeček: „Očekávám velkou diskusi k dopadům na Česko a co s tím dělat. Vláda musí dělat jasnou politiku a velmi pečlivě o ní informovat veřejnost. Společnost to vnímá citlivě a my k tomu musíme citlivě přistupovat. Jedině tak můžeme zabránit sociálnímu konfliktu.“

Druhým úkolem kongresu bude výběr vhodného a zejména silného kandidáta na prezidenta. Dle informací z ODS by se mělo uvažovat o 3 kandidátech. Jedním z nich je již zmiňovaný Miloš Vystrčil. Ten se však zatím ke kandidatuře nevyjádřil, a tedy strana uvažuje ještě o Alexandru Vondrovi či Miroslavě Němcové. Ale ani tito dva se zatím nevyjádřili, zda by případně kandidovali.

Dá se předpokládat, že kongres s sebou žádného konkrétního kandidáta nepřinese, protože je třeba najít shodu v koalici SPOLU. Ale proběhnou jistě živé debaty.

Dále se bude řešit i zvyšující se inflace, hrozící nedostatek plynu či růst cen energií. Témata se budou točit i kolem stagnující situace onemocnění covid-19.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, ODS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články