Petr Fiala odvolal cestu do Německa. Po nákaze koronavirem se stále necítí úplně v pořádku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Petr Fiala před nedávnem oznámil na sociálních sítích, že má pozitivní test na koronavirus. Ačkoli už je po karanténě a snaží se věnovat se své práci naplno, jak předem avizoval, na některé věci se stále necítí. Proto se rozhodl zrušit například plánovanou cestu do Německa.

Tu měl původně podniknout ve středu, nakonec se ale rozhodl, že se na to ještě po nákaze koronavirem necítí. Mluvčí vlády Václav Smolka o tom informoval ČTK. Ačkoli měl premiér test pozitivní minulé úterý a zdálo se, že je průběh nemoci mírný, postupně se vše zhoršilo.

Podle samotného Fialy ho intenzita nemoci překvapila a on se teď snaží vracet ke všem svým aktivitám ve vládě spíše postupně, aby nepodcenil své zdraví. Podle Smolky se cítí Fiala již o dost lépe, přesto ale není na tak náročný program, který by ho měl čekat v Berlíně, připraven.

Řada nakažených politiků

Koronavirem se v České republice již nakazila řada politiků a situace je stále vážná i přes rozvolňování, které nastalo. Jedním z nejznámějších případů byl samozřejmě prezident republiky Miloš Zeman, který vzhledem ke svému zdravotnímu stavu neměl průběh nemoci vůbec snadný.

Z nynější vlády měli pozitivní test podle dostupných informací ministr kultury Martin Baxa a ministr zahraničí Jan Lipavský. Samozřejmě se ale neví úplně o každém politikovi a je tak jasné, že nakažených mohlo být i více. Celkově se ale koronavirová situace v republice zlepšuje.

Ačkoli v minulých dnech někteří odborníci, například sám ministr zravotnictví Vlastimil Válek nebo předseda lékařské komory Milan Kubek, varovali před neopatrností, která by mohla vést ke zvyšování případů v souvislosti s rozvolněním, zatím se zdá, že Česká republika s covidem úspěšně bojuje. Čísla jdou dolů a lidé se čím dál méně obávají problémů.

Pokles o 600 případů

Podle údajů ministerstva zdravotnictví přibylo v Česku tuto neděli jen 1658 případů. To je zhruba o 600 méně než před týdnem, navíc se jedná o druhé nejnižší číslo v letošním roce. Méně pacientů přibylo pouze na Nový rok. Podle předpokladů by měla čísla i dále klesat.

Na druhou stranu je ale stále potřeba zachovat obezřetnost, dodržovat hygienická pravidla a neradovat se předčasně. Pozitivita klesla u dvou ze tří typů testů. Lékaři se ale stále obávají, že by se u nás mohla začít ve velkém šířit varianta BA.2.

Ta je sice méně nakažlivá než omikron, na druhou stranu je ale více agresivní a má daleko komplikovanější průběh. Proto stále odborníci nabádají k opatrnosti a dodržování hygienických pravidel. Situace by se v takovém případě měla i nadále jenom zlepšovat.

Zdroj: ČTK, ČT24, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Šárka CvrkalovváSouvisející články