V Čechách vrcholí potravinová sbírka. Už nyní je jasné, že lidé přispívali více než loni

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sbirka potravin
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V sobotu skončila první část jarní potravinové sbírky, která probíhala přímo v kamenných obchodech. Její druhá část, která probíhá už jen online, bude ukončena v neděli 1. května. Už nyní je jasné, že sbírka bude rekordně úspěšná, což je pro její organizátory opravdu dobrá zpráva. Zájem o potraviny se totiž stále zvyšuje.

Sbírka potravin je organizována krajskými potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank a probíhá dvakrát ročně — na jaře a na podzim.

Už nyní o 7 tun více jak loni

Jarní potravinová sbírka probíhá právě nyní. V kamenných obchodech mohli lidé přispět o víkendu, na internetu sbírka probíhá až do 1. května.

Už podle čísel, které má Česká federace potravinových bank k dispozici, je jasné, že Češi darovali více potravin, než tomu bylo loňské jaro. Tehdy přispěli 318 tunami zboží. Letos to bylo dokonce 325 tun, z toho bylo 292 tun potravin a 33 tun drogerie.

Důvodem může být i fakt, že se letos zapojilo o třetinu více obchodů než v loňském roce. Jak ukázaly poslední měsíce, Češi svou solidaritu s potřebnými skutečně projevit umí.

„Pokaždé, když sbírka probíhá, tak se snažím do sbírky něčím přispět. Koupit mouku nebo těstoviny navíc je přece to nejmenší, co můžu udělat,“ říká pro Přehledně24 paní Bohdana, která nakoupila v prodejně na pražské Pankráci.

„V reportáži jsem jednou viděla, že v potravinové bance scházejí dobroty pro děti, tak jsem letos koupila alespoň čokoládu a bonbony. Třeba jim to udělá radost,“ uvedla nakupující Gabriela.

Celkově se sbírka konala v 1994 kamenných prodejnách. Také se přidala celá řada online obchodů. Kolik potravin se vybralo přímo na internetu, se dozvíme na začátku května.

Potraviny mizí z bank extrémně rychle

Organizátory sbírky zájem Čechů pomáhat velmi potěšil. Jak uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová, v současné době je pomoc potřebná více, než tomu bylo kdy předtím.

„Obvykle vydáváme týdně z našich skladů 180 tun pomoci, ve druhém březnovém týdnu jsme vydali přes 270 tun,“ uvedla pro Novinky.

Větší zájem o zboží z potravinových bank přirozeně souvisí s uprchlickou krizí. Právě odtud byly brány záchranné potravinářské balíčky pro prchající Ukrajince.

Zboží pomáhá rodičům samoživitelům i seniorům

Velký zájem je ale také od tuzemských obyvatel. „Potřeba potravinové pomoci trvale stoupá. V současné době o to víc vlivem velkého zdražování. A stále více lidí se ocitá na hranici chudoby nebo v nouzi, kdy nějakou potravinovou pomoc potřebují,“ vysvětlila zpravodajskému webu.

Tato situace se začala objevovat už před dvěma lety, kdy do života většiny lidí zasáhla epidemie koronaviru. Mnozí Češi přišli o zaměstnání či rovnou o celé podnikání. Pak se objevila energetická krize následována velmi vysokou inflací.

Neustálé zdražování i základních potravin je pro ty, kteří se ještě nedávno pohybovali na hranici chudoby, už neúnosné. Potraviny jsou z potravinových bank distribuovány pomocí neziskových organizací nejčastěji mezi seniory, rodiče samoživitele, lidi bez domova či osoby se zdravotním postižením.

Zdroj: Novinky, Sbírka potravin

Autor: Markéta MladáSouvisející články