V Českém Brodě se tuto sobotu bude konat festival Brod 1995. Jednodenní festival letos zahraje hudbu mnoha žánrů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
dubioza_brod
Zdroj: Archiv festivalu / Goran Lizdek & Edvin Kalic

V sobotu 20. srpna v areálu na Kutilce proběhne malý festival velkých rozměrů. Jednodenní multižánrový festival Brod 1995 letos nabídne dvě stage a jako headlinera balkánskou skupinu Dubioza Kolektiv.

Dubioza Kolektiv je bosenská kapela ze Zenici, jejíž hudba se skládá z několika hudebních stylů reggae, dubu a rocku a politických textů. Dubioza Kolektiv zpívají o míru, porozumění, toleranci a velmi silně kritizují vlastenectví a nespravedlnost v Bosně a Hercegovině, jež měly za následek válku v Jugoslávii na počátku 90. let.

Pro nedočkavé si organizátoři festivalu připravili speciální playlist

Speciální playlist zveřejnili organizátoři festivalu na facebooku. Z českých interpretů na levé či pravé stagi festivalu Brod 1995 vystoupí česká funky skupina Monkey Business s Romanem Holým, Matějem Ruppertem a Terezou Černochovou, dále kapela Wohnout bratří Homolů, rock-folkoví písničkáři Mňága a Žďorp nebo kapela Gaia Mesiah.

„Jedná se o jeden z mála festivalů, který si ještě uchovává svou atmosféru. Řekla bych, že pořadatelé každoročně prodají více lístků, než kapacita dovoluje. Právě tím trpí v poslední době většina festivalů. Tento rok je specifický vzhledem ke světovým událostem, proto jsem zvědavá, jak se to podepíše na návštěvnosti,“ sdělila pro Přehledně24 Iva Holečková, která festival navštěvuje opakovaně se svými přáteli.

Prostor pro stálice i nováčky hudební scény

„Dáváme šanci legendám i těm, jejichž mládí a energie jsou velkým příslibem. A poprvé v historii porušujeme tradici. Na našem festivalu vždy hrály výhradně kapely česko-slovenské hudební scény. Dubioza Kolektiv má u nás mnoho fanoušků a věříme, že svým neskutečným drajvem potěší i ty, kteří ještě neměli tu čest ji poznat,“ říká v tiskové zprávě k letošní dramaturgii Petr Fořt z vedení festivalu.

Festival Brod 1995 vznikl v roce 2014 jako vzpomínka na místo a atmosféru, odkud vzešel festival Rock for People. Zakladatel obou festivalů, Petr Fořt, se této ideje ujal a založil novou tradici, která umožňuje zažít festivalovou atmosféru v průběhu jednoho dne.

„V předchozích letech byla na místě vždy pestrá nabídka stánků s různými druhy občerstvení. Před rokem se festival posunul o pár metrů dále, než býval dříve, tím se zmenšil prostor pro rozložení dek a možnost vzdálení se od hlučných stagí. Velice příjemná je na tomto festivalu i blízkost vlakového spojení. Českým Brodem totiž vede hlavní trasa, tudíž lze pohodlně na festival přijet i odjet třeba z Prahy vlakem,“ přibližuje výhody festivalu Iva Holečková.

„Letošním tahákem je nejen pro mě určitě skupina Monkey Business. Velice se těším na brodskou atmosféru a upínám zrak k nebi, aby se nevyplnila předpověď deště,“ dodává pro Přehledně24 Iva žijící v pražských Malešicích.

Vytříbená česko-slovenská dramaturgie vytváří ucelený nabitý program festivalu v početné rodině českých hudebních festivalů, popisují historii Brodu 1995 jeho pořadatelé v tiskové zprávě.

Zdroj: Facebook, Tisková zpráva, Brod 1995, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články