V Chorvatsku byl prokázán antrax. Zabil více jak sto krav a nakazil šest lidí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Antrax Krava
Zdroj: Shutterstock

V severovýchodním Chorvatsku se objevila nákaza antraxem. Zemřelo na ni přes sto kusů hovězího dobytka. Došlo dokonce i k nákaze několika lidí, včetně dětí. Informaci přineslo ČTK s odkazem na chorvatskou tiskovou agenturu HINA.

Antrax neboli sněť slezinná je onemocnění, které způsobuje Bacillus anthracis a které se objevuje u hospodářských zvířat, především u hovězího skotu.

Spory antraxu jsou velmi odolné a dokážou se velmi dlouho ukrývat například v půdě. Na povrch je pak můžou přivést silné deště či naopak vytrvalé sluneční záření.

Veterináři odhalili u krav nákazu antraxem

Onemocnění se objevilo v minulém týdnu v chráněné krajinné oblasti Lonjsko Polje, které se nachází jihovýchodně od chorvatského hlavního města Záhřeb. Na místě začalo umírat velké množství krav, které před svým úhynem vykazovaly neurologické příznaky právě sněti slezinné. Případ začala okamžitě vyšetřovat tamní veterinární správa.

Výsledky pak podle ČTK oznámilo chorvatské ministerstvo zahraničí, které jako viníka označilo právě antrax. Nakonec na nákazu uhynulo přes sto kusů zvířat. Podle tamních úřadů se s takto značnou nákazou ve své historii ještě nesetkali.

Nakažení lidé dostali antibiotika

Antrax se se může přenášet také ze zvířete na člověka. Podle způsobu, jakým se bakterie dostala do těla, se rozlišuje plicní antrax, střevní antrax a kožní antrax. Právě přes kůži se od napadeného skotu nakazilo v Chorvatsku šest lidí, a to včetně dvou dětí.

„Všichni včas dostali antibiotickou léčbu a vše je pod dohledem,“ uvedl podle ČTK ředitel tamního zdravotního úřadu Inoslav Brkič. Včasné podání antibiotik je při léčbě tohoto onemocnění zcela zásadní.

Antrax poslaný poštou

Bakterie Bacillus anthracis se dříve hojně používaly k výrobě biologických zbraní. Důvodem je jejich snadná kultivovatelnost a účinný přenos jeho spor vzduchem. Ve zbraních se však objevují bakterie jiné než ty v přírodě. Obvykle jsou speciálně šlechtěné či geneticky upravené, a jejich nebezpečnost je tak mnohem větší.

Do povědomí lidí se antrax dostal nejvíce v roce 2001, kdy byly rozesílány takzvané antraxové dopisy. Ty tehdy nakazily 17 lidí, z nichž 5 nákazu nepřežilo.

Zdroj: ČTK, Český rozhlas Plus, Seznam Zprávy

Autor: Markéta Mladá



Související články