Česko nechystá žádná opatření v souvislosti s nárůstem nových případů onemocnění covid-19. Přeočkování by mohlo být spuštěno příští týden

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ockovani Covid
Zdroj: Shutterstock

Vzhledem k narůstajícím číslům nakažených onemocněním covid-19 se někteří zástupci vlády vyjádřili k případným opatřením, která by se mohla zavést. Dle premiéra Petra Fialy jde však pouze o doporučení apelující na zodpovědnost občanů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dále dodal, že příští týden by mohlo být spuštěno přeočkování.

Nárůst nových případů mají na svědomí nové nové subvarianty BA.4 a BA.5.

Opatření se žádná nechystají, jen doporučení

Vzhledem k rostoucím číslům nakažených onemocněním covid-19 a situaci v Evropě se reportéři CNN Prima News na tiskové konferenci zeptali premiéra na případná chystaná opatření.

„Čísla nově nakažených koronavirem rostou, ale varianta, která se teď šíří, má sice vysokou míru nakažlivosti, ale nemá těžké průběhy, takže zatím nehrozí přetíženost nemocnic. Opatření proto zatím nejsou nutná,“ odpověděl Petr Fiala.

Dále také dodal, že situaci samozřejmě vláda monitoruje, ale „žádná razantní opatření typu lockdownů teď ale nepřipravujeme“.

„Jsme připraveni situaci zvládnout tak, jako jsme zvládli vlnu na přelomu roku, kdy jsme se spolehli na to, že jsme testovali a vyzvali veřejnost, aby se chovala zodpovědně,“ ukončil své vyjádření k aktuální situaci Fiala.

Právě na zodpovědnost lidí chce vláda apelovat nejvíce a začal s tím již ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který vydal doporučení, aby lidé nosili roušky ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě.

Další vlna očkování již příští týden

Fiala uvedl, že ministerstvo zdravotnictví připravuje kampaň k motivování občanů, aby se naočkovali. Přeočkování by dle Válka mohlo začít příští týden.

Přeočkování však musí schválit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO). Schválení se očekává během dnešního dne.

„Když v pátek dostaneme všechna schválení, tak by se od příštího týdne mohlo oficiálně začít očkovat. Nejen u nás, ale všude v EU, a nejen na nějaké výjimky, ale standardním způsobem,“ sdělil Válek.

S přeočkováním se začne v očkovacích centrech bez nutnosti registrace. Těchto míst je dle webových stránek ministerstva 56 a jsou to většinou nemocnice. Dále by si vakcíny mohli objednat praktičtí lékaři. Poté bude nejspíše na konci srpna spuštěn rezervační systém.

„Teď bych chtěl umožnit těm, kdo například cestují do rizikových destinací, jsou starší, bojí se nebo jsou z regionu, kde je vyšší výskyt viru, jako typicky Praha, aby se mohli naočkovat,“ uvedl k očkování Válek.

Ministr dále doporučil přeočkování lidem nad 60 let a osobám s přidruženými nemocemi. „Rozumný interval od poslední dávky by mohl být šest měsíců,“ dodal.

Zdroj: CNN Prima News, Ministerstvo zdravotnictví, ČTK, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články