Covid nabírá na síle. Evropa zavádí opatření, Česko zatím vyčkává

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Covid
Zdroj: Shutterstock

Lidí nakažených covidem stále pozvolna přibývá, a to nejen v České republice, ale v celé Evropě. Většina zemí tak vrací roušky do zdravotních zařízení či do hromadné dopravy. Česko zatím odolává. Ministr Válek opatření pouze doporučuje a vyzývá k očkování.

Podle dat ministerstva zdravotnictví odhalily laboratoře v úterý 1980 nakažených, v pondělí dokonce 2030. To je nejvíce od konce dubna. Podle počtu provedených PCR testů je pozitivní téměř každý druhý vzorek.

Více pozitivních, ale méně v nemocnicích

To je zapříčiněno tím, že preventivní testy už nejsou hrazeny z veřejného rozpočtu, ale že si je lidé hradí sami. Zdarma jsou provedeny testy těm, kteří mají příznaky či byli v rizikovém kontaktu. Tím pádem je pravděpodobnost, že vyjdou výsledky pozitivně, znatelně vyšší.

Dobrá zpráva ale je, že se nárůst nemocných neprojevuje v obsazenosti nemocnic. Lidí s covidem tam je momentálně hospitalizováno 364, přičemž 13 má těžký průběh. Naproti tomu například na konci dubna bylo hospitalizovaných zhruba 900 pacientů a vážný průběh mělo 45 z nich.

Pravděpodobně začala letní vlna

Situace se horší nejen u nás, ale v celé Evropě. Podle biochemika Jana Trnky se jedná o další koronavirovou vlnu. „Já si myslím, že jsme na začátku vlny, ten vrchol se dá očekávat do dvou, tří týdnů. A potom se to začne snižovat. Jsme na začátku vlny, která proběhne relativně rychle,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Zřejmě za to můžou opět nakažlivější varianty omikronu, které nesou označení BA.4 a BA.5. Ten je nejen infekčnější, ale také mnohem odolnější vůči teplému počasí.

Evropa postupně zavádí opět respirátory

Celá řada zemí tak začíná opět přistupovat k určitým proticovidovým opatřením, nejčastěji se jedná o nošení respirátorů či roušek. Ty jsou například povinny v Řecku a ve Španělsku, a to ve všech veřejných vnitřních prostorách.

V Německu je zapotřebí nasadit si ochranu úst ve veřejné dopravě, ale také v zdravotních zařízeních a nemocnicích. V těchto budovách ji vyžaduje také Polsko či Slovensko.

V České republice se prozatím žádná takováto opatření nechystají. Podle zpravodajského webu ČT24 ministr zdravotnictví Válek prozatím jen doporučuje nosit respirátory v nemocnicích, ordinacích lékařů a v městské hromadné dopravě.

„Čísla budou narůstat do konce července, já si myslím, že se můžeme dostat až pod deset tisíc (denně). Ale tady je jasný odborný konsenzus, a to očkování. Kdo nemá třetí dávku, měl by jít na třetí dávku,“ vysvětlil zpravodajskému webu ministr.

Hlavní město Praha pak ve spolupráci s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy doporučuje obezřetnost při návštěvách domovů seniorů, nošení respirátorů a kladení zvýšené pozornosti na hygienická opatření.

Zdroj: Seznam Zprávy, Ministerstvo zdravotnictví, ČT24, CNN Prima NEWS, Praha

Autor: Markéta Mladá



Související články