V Letenských sadech se roztočil zrekonstruovaný kolotoč. Historický unikát nechalo zrekonstruovat Národní technické muzeum

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kolotoc_letna
Zdroj: Foto : Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Rekonstrukce památky se oproti původním plánům kvůli nedostatku financí značně protáhla. Nyní je ale vše úspěšně dokončeno a kolotoč může opět těšit návštěvníky Letné tak jako před 128 lety, kdy se zde roztočil poprvé.

Dřevěný kolotoč s devatenácti koňmi různých velikostí stojí na svém dnešním místě již od roku 1894. Je nejstarším dochovaným kolotočem v Evropě a chráněnou technickou památkou vyřezanou Matějem Bílkem. Koně jsou potaženi pravou koňskou kůží a doplňují je 4 plechová autíčka a postavy tří rytířů na otočném sloupu.

Kolotoč je schován v pavilonu

Kolotoč je obehnán neorenesančním dřevěným pavilonem na půdorysu pravidelného dvanáctiúhelníku a je původní. Jeho rekonstrukce proběhla již v roce 1995, na obnovu vnitřku, který ukrývá unikátní kolotoč, ale nezbylo dostatek prostředků.

Nyní ho jeho majitel Národní technické muzeum představil v plné kráse veřejnosti a okamžitě se stal senzací nejen internetu, jak ukazuje tweet Jana Čižinského, starosty městské části Praha 7 a zastupitele hlavního města Prahy.

„Nově opravený kolotoč s renovovanými koni se poprvé roztočil v den 128. výročí od jeho reinstalace a kolaudace na Letné a zároveň v roce 130. výročí jeho vzniku a první instalace na Královských Vinohradech,“ cituje generálního ředitele muzea Karla Ksandra Deník.

„Restaurátoři z různých specializovaných pracovišť opravovali koně technikami, kterými byly před více než sto lety postaveny. Včetně toho, že koně potáhli pravou koňskou kůží,“ uvedl před časem Ksandr.

Práce byly velmi náročné

Restaurování památky se zhostil Jiří Kmoška a dle jeho slov byly práce velice náročné. „Museli jsme opravit nejenom stavbu samotnou, ale i technické zázemí, pohon, ložiska, to znamená objemné kladky, točnu jako takovou, a uvést tu památku do chodu. A to všechno za zajištění autenticity a původnosti použitých materiálů,“ řekl pro Novinky Kmošek.

Kvůli tomu není možné, aby byl kolotoč v každodenním provozu. Svézt se mohou děti i dospělí, koně mají totiž nosnost 100 kilo. Kolotoč je v provozu od pátku do neděle vždy od 8 do 18 hodin.

Zdroj: Letenský kolotoč, Deník, Novinky, ČT24, Twitter

Autor: Evženie Novotná

 Související články