V Národním divadle budou oceněni nejlepší spisovatelé roku 2021

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
knihy
Zdroj: Shutterstock

Již tuto neděli 10. dubna proběhne na Nové scéně Národního Divadla v Praze slavnostní udílení prestižních cen za literaturu s názvem Magnesia Litera. Přímý přenos bude vysílat ČT Art.

Sdružení Litera uděluje českou literární cenu Magnesia Litera každoročně od roku 2002 a letos se můžeme těšit na její 21. ročník.

Letos byl o soutěž rekordní zájem. Pořadatelé obdrželi přes 500 titulů, které podrobili zkoumání, a 8. března zveřejnili nominaci 30 publikací, z nichž odborná porota vybere tu nejlepší a ocení ji prestižní literární cenou Magnesia Litera.

Kategorie

Knihy jsou rozděleny do celkem osmi, respektive devíti kategorií, započítáme-li do publikací i kategorii Blog roku, vždy po třech. Pouze v hlavní kategorii Litera za prózu je nominovaných šest tuzemských děl. Důvodem je velký zájem o tuto kategorii a snaha pořadatelů právě na současnou českou prózu co nejvíce upozornit.

V letošním ročníku jsou v převaze ženské autorky. Cena se uděluje v těchto kategoriích: Palmknihy Litera za prózu, Moleskine Litera za poezii, Litera za knihu pro děti a mládež, Litera za naučnou literaturu, Litera za nakladatelský čin, Litera za překladovou knihu, Aktuálně.cz Litera za publicistiku, DILIA Litera za debut roku, a konečně Magnesia Blog roku.

Nominace i vítěze kategorií určí vždy pětičlenná odborná porota. Každá kategorie má svou porotu složenou z odborníků na dané zaměření.

Vybírat nejlepší dílo je velmi subjektivní záležitost, a tak vždy po finálovém ceremoniálu následuje vlna disputací široké veřejnosti nad vítězi. Pouze o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a ceně v kategorii Litera za debut roku bude tradičně rozhodovat skupina tří set hlasujících, profesionálů knižní branže: knihkupců, knihovníků, redaktorů, kritiků, pedagogů i samotných autorů, kromě těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů.

Finanční cena

Dle pořadatelů se letos budou rozdávat největší finanční prémie v celé historii udílení cen.

Díky návratu některých partnerů soutěže se mezi vítěze rozdělí 370 tisíc korun, včetně 200 tisíc korun, které náleží hlavnímu vítězi a držiteli titulu Kniha roku.

Seznam nominovaných knih i odborné poroty v jednotlivých kategoriích je dostupný na webových stránkách soutěže.

Zdroje: Magnesia Litera, ČT24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články