Velikonoční trhy v Praze o víkendu zahájily svou letošní sezónu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
velikonoce trh
Zdroj: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Letos se konečně po dvouleté covidové pauze dočkáme velikonoční nálady a tradičních velikonočních trhů. Zakoupit si na nich můžete tradiční velikonoční pomlázky, malovaná vajíčka, velikonoční pochutiny i další výrobky s velikonočními motivy. Těšit se také můžete na bohatý doprovodný program.

Svátky jara zahájily pražské velikonočí trhy v sobotu 2. dubna a na určitých místech potrvají až do 2. května.

Za velikonoční atmosférou můžete v Praze vyrazit na Staroměstské náměstí a na náměstí Republiky do 24. dubna, na náměstí Míru do 18. dubna, a na Václavské náměstí i na Pražský hrad až do 2. května. Trhy na Hradě najdete na náměstí U Svatého Jiří. Další stánky najdete na pěší zóně na Andělu nebo na Výstavišti.

Bohatý doprovodný program

Staroměstské náměstí kromě trhů nabídne i další program pro návštěvníky. Letos bude na náměstí chybět tradiční pódium pro umělce, ti budou vystupovat přímo uprostřed náměstí v davu. Organizátoři věří, že tento krok, který je hlavně finanční úsporou, bude zajímavým zpestřením a vtáhne návštěvníky přímo do akce.

Představí několik lidových a folklórních souborů. Na repertoáru mají tradiční lidové písně i tance a návštěvníkům přiblíží i velikonoční zvyky. Můžete se těšit na české i zahraniční soubory, například z Litvy, Bulharska, Rumunska nebo z Turecka.

„Diváci si budou moci vyzkoušet lidové tance nebo si zahrát na atypický hudební nástroj, jako je třeba kontrabas nebo dudy,“ uvedla pro iDNES Zuzana Krejčíková ze společnosti Taiko, která trhy organizuje.

Velikonoční atmosféru trhů doplňují bohatě zdobená bříza, pestrobarevné stužky, malovaná vajíčka a vyhlídkový most.

Zábava i pro děti

Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny dílny lidového umění i zvířátka. Děti se budou moci naučit plést velikonoční pomlázku, vyrobit dekorační předměty s velikonoční tematikou nebo uvidí, jak se peče beránek. Na náměstí bude také minizoo s poníky, králíky, kůzlaty a jehňaty.

„Určitě s dětmi na trhy vyrazíme. Holky vždy nejvíce zajímají zvířátka, a my si s kamarádkami dáme na trzích něco dobrého, zatímco si děti budou hrát. A manželovi tradičně koupím nějaký velikonoční perníček,“ uvedla pro Přehledně24 Tereza, matka čtyřletých dvojčat z pražského Smíchova.

Počítejte se zdražením

Po dva roky trhy kvůli pandemii coronaviru nemohly proběhnout, vláda jejich konání zrušila těsně před jejich začátkem. To vedlo k obrovským finančním ztrátám a bylo nutné výdaje trochu snížit. Zároveň prodejci byli nuceni své produkty lehce zdražit.

„Návštěvníci si jistě všimnou, že jsou trhy o něco skromnější než obvykle, ale jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady i každodenní program a udržet si důležité prodejce,“ uvedl Libor Votruba, předseda společnosti Taiko.

Zdroj: Pražské trhy, iDNES, Kudy z nudy

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články