V Praze od soboty opět fungují všechny přívozy přes Vltavu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
privoz praha
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Vytíženosti městské hromadné dopravy by mělo ulevit zprovoznění přívozů přes Vltavu, které po zimní přestávce v sobotu 26. března opět začaly přepravovat cestující. Podmínky převozu jsou stejné jako ve všech dopravních prostředcích MHD.

Na celkem šesti trasách se můžete pomocí přívozu dostat na druhý břeh Vltavy a ušetřit si tak cestu ucpanou Prahou. Jednotlivé linky přívozů mají označení P1 až P7. Trasy linek P1 a P2 jsou v provozu celoročně, nyní je po sezónní přestávce doplní další linky. Sezónní linkou se budeme moci vozit až do konce října.

Kam se přívozem dá dostat?

Přívoz P1: Sedlec–Zámky je celoročně v provozu denně do 20:00. Kromě běžných cestujících ji hojně využívají i turisté. Severní okraj Prahy je totiž atraktivní pro výlety vltavským údolím. S sebou si můžete vzít třeba i kolo, jeho přeprava je totiž zdarma.

Celoročně fungujícím přívozem P2: V Podbabě–Podhoří se cestující svezou denně až do 22:00 a cesta po vodě se oproti běžné pozemní dopravě zkrátí až na polovinu.

Přívoz P3: Lihovar–Veslařský ostrov (Dvorce) přeplouvá Vltavu také denně do 22:00 a cestou na lodi z levého břehu řeky si zkrátíte cestu nepříjemně industriální částí Prahy.

Cestou z konečné přívozu, Veslařského ostrova, se pomocí mostku ocitnete přímo před plaveckým stadionem v Podolí. Také se očekává, že právě linka P3 by mohla být vyhledávaným spojem během blížící se rekonstrukce Barrandovského mostu, která jistě velmi negativně ovlivní situaci v dopravě.

Přívoz P5: Císařská louka–Výtoň je ideální volbou pro výlety po Praze, projet se jím můžete denně od 8:00 do 19:00–21:00 (záleží na denním světle).

Již při plavbě se můžete kochat panoramaty Vyšehradské skály z Císařské louky. Pokud se vám nebude chtít šplhat na Vyšehrad, můžete si užít prostředí oblíbené pražské Náplavky, projet se tu na kole či si posedět nad sklenkou vína nebo půllitrem točeného piva.

Sezónní přívoz P6: Lahovičky–Nádraží Modřany je v letošním roce v provozu výjimečně už od ledna. Důvodem je omezení pravidelného provozu autobusové linky 165 z Komořan na Sídliště Zbraslav. V Komořanské ulici na Závisti totiž probíhá rekonstrukce opěrné zdi a právě přívoz by měl zajistit plynulost náhradní dopravy v krizových místech.

Přívoz P7: Pražská tržnice–Ostrov Štvanice–Rohanský ostrov je sezónně v provozu denně do 19:00–22:00 (podle denního světla) a provozuje ho Pražská paroplavební společnost. Ta linku provozuje bezbariérovou lodí hornopalubovým katamaránem, zvaným Hol Ka.

S lístkem nebo Lítačkou

Provozovatelem většiny přívozů je společnost Pražské Benátky s.r.o., která mimo jiné provozuje i vyhlídkové plavby po Vltavě. Nicméně přívozy jsou začleněny do Pražské integrované dopravy (PID), a tedy na všech trasách platí tarifní podmínky jako v ostatních dopravních prostředcích pražské metropole.

Totéž platí pro linku P7, kterou provozuje Pražská paroplavební společnost.

K převozu tedy opravňuje platný časový kupón na Lítačce nebo běžné jednotlivé přestupní jízdenky. Ty je možné zakoupit přímo u převozníka. Zároveň i na přívozech platí SMS jízdenka.

Zdroj: PID, Pražské Benátky, Pražský Patriot

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články