V Národním divadle byly rozdány Ceny Thálie. Herecká asociace ocenila nejlepší divadelní umělce

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
thalie_polivka
Zdroj: Profimedia

Letošní slavnostní galavečer udílení Cen Thálie se v Národním divadle konal již po devětadvacáté. Herecká asociace opět vybírala ty nejlepší divadelníky z oboru napříč republikou za uplynulý rok. Během večera, kterým provázela Daniela Písařovicová, se tradičně rozdávaly skleněné ceny v podobě činoherní masky.

Thálie je v řecké mytologii dcera nejvyššího boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné. Jde o múzu veselého básnictví, komedie a pastýřských zpěvů. Zobrazována je většinou s maskou herce komedií.

Nápad, aby se ceny jmenovaly podle řecké múzy Thálie, patronky divadla, vyslovil Ivan Vyskočil, jeden ze zakladatelů prestižních Cen Thálie, uvádí o historii udělování cen jejich oficiální web.

Celkem 18 oceněných

Během slavnostního večera v historické budově Národního divadla bylo vyhlášeno 18 laureátů. Uděleny byly Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v jednotlivých oborech, Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oborech činohra, opera, balet a muzikál, a dále mimořádné Ceny Thálie: Cena České akademie divadelníků, Cena za šíření divadelního umění v TV a Cena do 33 let.

Mimořádné ceny Thálie

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství letos obdrželi herci Veronika Forejtová a František Němec. Bolek Polívka převzal od asociace mimořádnou cenu za celoživotní mistrovství v oboru alternativního divadla. Ta se neuděluje pokaždé, jejím posledním laureátem je herec a performer Ján Sedal.

Cena české akademie divadelníků se uděluje od roku 2019, letošním laureátem je překladatel a shakespearolog Martin Hilský. Jemu se jako prvnímu povedlo české veřejnosti představit Shakespearovo dílo v úplnosti, předchozí pokusy o překlad děl Williama Shakespeara totiž nedopadly valně. Za své mistrovské pochopení Shakespeara a publikační činnost obdržel v minulosti i cenu Magnesia Litera.

Divadelní umění

Cenu Thálie za činohru si odnesli Veronika Korytářová za roli Vlasty Buriana ve hře Burian a v mužské kategorii Saša Rašilov za roli Borcherta v inscenaci Moje říše je z tohoto světa.

V kategorii Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry byli odměněni Hana Fialová za roli Ády Harrisové v muzikálu Květiny pro paní Harrisovou a již podruhé si Thálii převzal Lumír Olšovský. Tentokrát za roli Henryho Higginse v plzeňském nastudování muzikálu My Fair Lady.

Nejlepší operní výkon podle asociace předvádí Jana Sibera svým nastudováním role Manon Lescaut v inscenaci Manon v Ostravě a Martin Bárta za nastudování role Jago v inscenaci Otello v Liberci. Thálii za balet si odnesli Natalia Adamska a Sergio Méndez Romero.

Zdroj: Ceny Thálie, Facebook, Magnesia Litera

Autor: Veronika HolcováSouvisející články