V podzimních volbách by nyní zvítězila koalice s Piráty. ANO dál pozvolna klesá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: Profimedia

Vítězem sněmovních voleb by se podle březnových dat stala koalice Pirátů a hnutí STAN. Vyplývá to z volebního modelu Data Collect, který si nechala vypracovat Česká televize. Do Sněmovny by se naopak nedostali Sociální demokraté ani komunisté.

Podle výzkumu by koalici Pirátů a STAN volilo 28,5 procenta voličů. Na druhém místě by skončilo hnutí ANO s 22,1 procenta. Za ním je se ziskem 18,2 procenta voličů koalice SPOLU, která sdružuje strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Jako čtvrté by skončilo hnutí SPD, kterému by dalo hlas 13,4 procenta voličů. Jako poslední by se do Sněmovny velmi těsně dostala koalice Trikolóra, Svobodní a Soukromníci, kterou by podpořilo 5,1 procenta volících.

Od posledního modelu KSČM prudce klesla

Brány Poslanecké sněmovny by zůstaly zavřené pro ČSSD, která by získala 3,7 procenta hlasů, a komunisté, kterým průzkum přisoudil 2,8 procenta.

Pokud bychom nepočítali s koalicemi, které jsou již nyní ohlášeny, tak by na prvním místě skončilo hnutí ANO s 20,8 procenta, druzí by skončili Piráti, kteří by obdrželi 17,2 procenta volebních hlasů. Dále hnutí STAN s 14,3 procenta. Hnutí SPD by získalo 12,6 procenta hlasů, ODS by byla na 10 procentech a těsně by se dostala strana TOP 09, kterou by podpořilo 5,5 procenta voličů.

Do dolní komory Parlamentu by se v tomto případě nedostali Lidovci s 4,7 procenty, Trikolóra by obdržela 3,3 volebních hlasů, ČSSD 3 procenta a KSČM by volilo 2,7 procent lidí.

Tato data přinesla agentura Data Collect na základě průzkumu veřejného mínění, který byl realizován mezi 25. březnem a 1. dubnem. Na model s volebními koalicemi odpovídalo 881 respondentů starších 18 let, na model s jednotlivými stranami samostatně pak 919 dotazovaných.

ČSSD by se nedostala

V neděli představila svůj předvolební průzkum rovněž společnost Kantar. Také podle jejích dat by v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila koalice Pirátů a STAN s 30 procenty hlasů.

Druhé by bylo rovněž hnutí ANO, kterému bylo přisouzeno 23,5 procenta volebních hlasů. Za nimi se umístila koalice Spolu s 19 procenty, SPD by získala 12 procent a KSČM by se pohybovala na vstupní hranici 5 procent hlasů.

Pod tou by podle Kantaru zůstala ČSSD (3%), Trikolóra (2,5%) a Přísaha Roberta Šlachty (2%).

Autor: Markéta Krejčí.Související články