V Praze povinná vodítka nebudou, o volném pohybu psů se ale bude jednat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pes na voditku
Zdroj: Shutterstock

V minulosti se už několikrát hovořilo o tom, zda je v Praze nutné mít v některých oblastech psa na vodítku. A to především v souvislosti s nově připravovanou novelou vyhlášky o veřejné zeleni. Nakonec se ale ukázalo, že povinná vodítka v Praze platit nebudou.

Podle webu ČTK to dnes médiím řekl náměstek primátora Petr Hlubuček. Podle novely musí mít majitelé své psy pod kontrolou, tedy pokud vědí, že pes bez vodítka nedokáže poslouchat, měli by ho mít uvázaného. Jinak je ale povoleno psy pouštět na volno v centru i v parcích.

Nově budou jmenována místa, ve kterých se mohou psi volně pohybovat a o jejich pohybu v metropoli chce náměstek jednat. Ačkoli tak neplatí povinnost vodítek obecně, je možné, že v některých místech se tato nutnost objeví a majitelé budou muset být na pozoru.

Novinky od ledna

„Počítám, že vyhláška bude na lednovém zastupitelstvu, pokud to stihneme,“ vyjádřil se Hlubuček. Podle Ekolistu pak dodal, že by zároveň chtěl, aby se jednalo o komplexnější regulaci pohybu zvířat ve městech, a to i v souvislosti s případy napadení lidí bojovými plemeny. Mezi ta patří například pitbulteriéři, rotvajleři nebo dobrmani.

Hlubuček by se podle svého vyjádření chtěl inspirovat v zahraničí. Tam podle jeho slov na mnoha místech již podobné regulace existují. „Jsou města, která to mají upravené tak, že kdo má takovéto plemeno, tak musí mít jak pes, tak jeho majitel průkaz o tom, že prošli nějakým výcvikem a mají nějaké zkoušky,“ vysvětlil.

Nová vyhláška má zjednodušit pohyb ve městě, ale i úpravu zeleně a odpočinek lidí v parku. O tomto záměru informoval Pražský deník. Také by měla jasně vymezit, kde přesně lidé mohou a nemohou vstupovat na trávníky či rozdělávat deky.

Zmizí celá řada zákazů

„Podle návrhu by měl zmizet zákaz vstupu na trávníky, jízdy na koloběžce, koupání ve vodních nádržích a v zimě zákaz sáňkování a běžkování. Nynější vyhláška z roku 2001 se dočkala kritiky letos v únoru, kdy strážníci vykázali z petřínského kopce sáňkující děti,“ píše Pražský deník.

„Chtěl bych, abychom diskusi vedli s našimi poslanci a ostatními městy. Chci, abychom našli nějakou společenskou shodu, která nebude snadná,“ vyjádřil se Hlubuček. Především poslední věta, kterou přednesl, ale jasně vysvětluje, proč celá úprava zákona trvá tak dlouho.

Jasné je, že majitelé psů by se měli mít na pozoru a vnímat své okolí, číst pečlivě zákazy a příkazy v parcích a dobře se informovat o tom, co se v které oblasti Prahy smí a co ne. Jak je známo, neznalost neomlouvá, a to, že někdo netušil, kde jeho pes pobíhat smí a kde ne, majitele nechrání před pokutami.

Zdroj: ceskenoviny.cz, ekolist.cz, prazskydenik.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články