V Praze se sešlo 400 demonstrantů. Odsoudili novelu pandemického zákona

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
demonstrace praha
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Hlasitá hudba, pokřiky, cedule hlásající nesouhlas. Tak probíhala demonstrace na Václavském náměstí, které se v sobotu odpoledne zúčastnilo zhruba 400 osob. Ty se sešly, aby projevily svou nelibost s novelou pandemického zákona. Od dvou hodin do půl sedmé odpoledne probíhaly protesty, pak se dav vydal směrem k úřadu vlády.

Akce s názvem Festival porozumění, kterou pořádala nezávislá studentská iniciativa Jdeme společně, měla svůj cíl právě před místem, kde se celý pandemický zákon projednával. Se svíčkami a lampiony dopochodovaly tisíce lidí Prahou až na toto místo, kde pak protest zakončily.

Ať to všichni slyší

Organizátoři akce přitom celou dobu účastníky vyzývali k hlasitému zpěvu, tanci, ale především k tomu, aby si s ostatními popovídali o současné situaci v České republice a společně zhodnotili, co dělá vláda špatně. Na pódiu na Václavském náměstí navíc mohl kdokoli vystoupit a říci svůj názor nahlas.

„Svedla nás dohromady jedna společná věc a tou je útlak, který se nyní vyskytuje nejen na školách a univerzitách, ale i v celé společnosti. Nechceme se podvolit bezdůvodnému nátlaku. Jsme ti, kteří kriticky přemýšlejí a nekonají bezmyšlenkovitě a slepě,“ uvedli organizátoři na svém webu.

Poklidná akce

Novelu pandemického zákona schválila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Ačkoli se všichni demonstranti snažili být opravdu hodně slyšet, k žádnému narušení bezpečnosti na místě nedošlo a podle mluvčího pražské policie proběhla akce v poklidu a podle stanovených pravidel, píše iRozhlas.

Kromě organizace Jdeme společně protestovalo v posledních dnech před úřadem vlády mnoho dalších skupin. Svolavatelem akcí byla ve většině případů iniciativa Chcípl PES. Jsou v plánu ještě další demonstrace, které by se měly konat přímo před Senátem. Ten má v současné době novelu projednávat.

Zdroj: iRozhlas, ČTK, Pražský deník, Jdeme společně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články