Bělorusko uzavírá kvůli šíření koronaviru hranice. V zemi mezitím probíhají protivládní demonstrace

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
belorusko demonstrace
Zdroj: LuPol / Shutterstock.com

Běloruská vláda oznámila uzavření svých hranic. Oficiálně jde o opatření proti šíření nemoci covid-19. Protivládní kritici však krok odůvodňují tím, že ze země kvůli autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka odchází čím dál tím více lidí. Ve státě se mezitím odehrávají masivní protivládní demonstrace.

V Bělorusku se během 10 dnů zavřou hranice pro výjezd občanů ze země. Informovala o tom agentura Interfax. V jedné zprávě ale stojí, že opatření nabývá platnosti 20. prosince, v druhé že až od 21. prosince.

Únik mozků

Rozhodnutí o uzavření běloruských hranic je podle vlády opatřením proti přenosu koronaviru SARS-CoV-2. Tamní prezident Alexandr Lukašenko přitom na začátku roku jeho nebezpečnost zpochybňoval a říkal, že nikoho nezabije.

běloruOpozice však krok odmítá a mluví o něm jako o „nové Železné oponě“. Tak o opatření píše například opoziční kanál Nexta Live.

„Režim se snaží dělat co nejvíc proto, aby z naší země udělal moderní gulag – obří vězení, kde vládne strach a násilí,“ napsala zase ve svém vyjádření na sociální síti Telegram opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.

Před nedávnem běloruský premiér Raman Haloučanka řekl, že by vláda měla zabránit úniku mozků ze země. Tomu čelí kvůli režimu prezidenta Lukašenka a ochotě Ukrajiny či pobaltských zemích přijímat zdejší emigranty.

Zfalšované volby?

V zemi se přitom stále pořádají protivládní demonstrace. Ty začaly letos v srpnu a pokračují, ačkoliv již v menším měřítku než na konci léta, až doposud.

Nespokojenost tamních obyvatel vyvolaly pochyby o pravosti prezidentských voleb, které údajně již pošesté za sebou vyhrál zmiňovaný Alexandr Lukašenko. K volbám však nebyli připuštěni nezávislí mediální pozorovatelé.

Přepočítání hlasů, které prezident odmítá, žádá například Evropská unie, která již na představitele tamního režimu dokonce uvalila sankce. Lukašenka jako legitimního prezidenta neuznávají ani Spojené státy.

Po volbách vypukly nejen v hlavním městě Minsku, ale i na dalších místech masové demonstrace, které policejní oddíly tvrdě potlačují a ve velkém zadržují jejich účastníky.

Ještě před volbami byl dokonce zatčen i jeden z kandidátů a největší opoziční favorit Sjarhej Cichanouski. Následně tuto pozici převzala jeho manželka Svjatlana, která byla nucena po volbách emigrovat do Litvy, kde z exilu vede současné opoziční hnutí.

Autor: Petr Hejčl



Související články