Kapské Město zasáhly požáry. Ničí budovy a probíhá evakuace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pozar ohen
Zdroj: Toa55/Shutterstock.com

Jihoafrická republika se potýká v současnosti s extrémními požáry, které tamní záchranné složky nemohou dostat pod svou kontrolu. Vypukly v národním parku Table Mountain v Kapském Městě. Požáry zničily už několik budov a je nutná evakuace turistů. Informuje o tom zahraniční CNN.

Požáry už mají na svědomí dva hasiče, kteří byli ve vážném stavu převezeni do nemocnice. CNN to řekl Jermaine Carelse, mluvčí hasičských a záchranných služeb v Kapském Městě. Ničivé požáry už stihly poškodit více jak devět budov.

Na celou akci bylo vysláno více jak 200 hasičů, kteří mají za úkol dostat požár pod kontrolu s tím, že je více než jisté, že celá akce bude probíhat i v nočních hodinách až do rána. Zároveň hasiči na celou akci použijí i čtyři vrtulníky.

Zasažená je i univerzita

„Oheň vytvořil svůj vlastní vítr, který dále zvyšoval rychlost šíření. Nadměrné množství kouře a související stoupavé proudy znemožňovaly, aby letecká podpora zpomalila rychlost šíření,“ uvádí se v jednom z tweetů z jihoafrických národních parků Table Mountain.

Kvůli ničivým požárům vyhořela i pamětní restaurace na ostrově Rhodos. Podle zahraničních informací byla zasažena i budova kampusu tamní univerzity v Kapském Městě. „Šest budov poblíž Woolsack Drive, včetně Mostertova mlýna a tří budov na univerzitě v Kapském Městě bylo zničeno,“ řekl Carelse CNN.

Lisette Lombard, žena z parku, na sociální síti napsala, že se snaží požár sama hasit. O něco později ale uvedla, že už je v bezpečí, ale požár ji připravil o auto. „Nikdy jsem nezažila oheň, který se šířil tak nepředvídatelně rychle. Mám tolik úcty k našim hasičům,“ dodala v dalším příspěvku.

„Po počátečním vyšetřování se předpokládá, že původ požáru je způsoben nedbalostí, kdy si požár někdo jen tak založil. Kvůli dnešnímu extrémnímu indexu nebezpečí požáru, který je červený s vyznačenými teplotami 36 stupňů a extrémně nízkou relativní vlhkostí pod 10 %, se oheň rychle rozšířil směrem k Rhodeskému památníku, “ informuje CNN.

Požár budou hasit několik dnů

Podle mluvčího hasičského sboru se požár rozšířil z okolí části Philip Kgosana Drive, která hraničí s národním parkem Table Mountain, až k památníku Rhodos. Dále pokračoval k budovám univerzity v Kapském Městě. Povětrnostní podmínky se postaraly o rychlé šíření ohně.

Table Mountain patří k turisticky oblíbeným destinacím. Za momentální situace probíhá na několika území k evakuaci turistů a obyvatel. „Není to snadný požár, který pravděpodobně uvidí hasiče bojovat s ohněm minimálně tři dny,“ uvádí se ve zprávě. O požáru se dozvěděli dnes v ranních hodinách.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články