V případě války bude částečná mobilizace v ČR nutná, varoval Řehka. Bojovat je nutné leda proti vládě, myslí si občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Karel Rehka
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Generál Karel Řehka na úterním velitelském shromáždění uvedl, že bychom měli počítat s tím, že je i pro nás Rusko hrozbou. Ačkoli si válku v Evropě nikdo nepřeje, není podle jeho slov nemyslitelná. Proto je třeba i nadále pokračovat v modernizaci armády a připomínat také fakt, že v ČR existuje také branná povinnost i možnost mobilizace.

Pomáhat Ukrajině je podle Řehky velmi důležité nejen z morálních důvodů, ale také pro zajištění vlastní bezpečnosti. „Je extrémně důležité pomáhat Ukrajincům. Protože oni tu hrozbu brzdí, oslabují ji a drží ji od nás,“ cituje jeho slova ministerstvo obrany.

Kdyby nebylo západní pomoci, Rusko by podle Řehky Ukrajinu „dávno převálcovalo“. „Jestli budeme potenciálně s někým v dohledné době válčit ve velké válce, kromě nějakých teroristických skupin, tak to bude Rusko,“ doplnil generál.

Mobilizace by byla nutná

Řehka ve svém proslovu během shromáždění několikrát varoval předtím, že Česko by mělo být na válku připravené. Podle jeho slov v případě, že konflikt vypukne, bude minimálně částečná mobilizace u nás nutná.

„Pojďme si nic nenalhávat. V případě konfliktu by Rusko nečekalo, až se zorganizujeme a odjedeme na bojiště, ale byli bychom okamžitě cílem jeho zbraní,“ uvedl podle Novinek. Jeho slova o mobilizaci ale občané České republiky výrazně kritizují.

Je třeba bojovat, ale proti vládě

Podle některých lidí Řehka patří k lidem, kteří neustále zdůrazňují potřebu bojovat, místo aby se soustředili na téma míru.

„Tohle neustálé podprahové očkování lidí nutností bojovat! Modernizujte si armádu, ale důležité je udržet si odstup a za každou cenu jednat o neválčení. Už mi s touto rétorikou lezete na nervy!“ vzkázala mu na twitteru například bývalá poslankyně Marcela Melková.

Dočkala se ale kritiky a údajně jen mluví o věcech, kterým nerozumí. „Mně taky leze na nervy hasič, co varuje před požárem, nebo doktor, který varuje kuřáka před rakovinou plic,“ odpověděl jí Lukáš Pavelek s tím, že nemá poslouchat vojenské výstupy, když s nimi má problém.

Na tom, že slova o mobilizaci jsou přehnaná, se ale shoduje více lidí. „Ať jde bojovat ten, kdo volil tuhle zku*****u vládu,“ píše na facebooku paní Alena. „Bojovat je třeba, ale proti vládě,“ souhlasí s ní pan Pavel.

„Nemohu jinak, ale vypatlaný mozek se zase ozval. Lidé jako on si válku přejí a dělají vše pro to, aby už začala. Slovo mír je jim cizí. Celé roky byli schovaní a teď vylézají jako krysy z děr,“ míní v komentářích na Seznam Zprávách pan Jaroslav.

Někteří lidé pak slova o mobilizaci úplně neodsuzují. „Částečná mobilizace by byla nutná, s tím souhlasím a jsem ochotný bránit svoji zem, rodinu, přátele a známé. Problém mám s plněním smluvních závazků mimo naši zem, to přenechám profesionálům a dobrovolníkům,“ napsal například pod článkem serveru iDNES pan Miroslav.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, Novinky, Twitter, Facebook, Seznam Zprávy, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články