Putin stahuje wagnerovce z Ukrajiny. Jejich vůdce je podezřelý z příprav spiknutí proti ruské hlavě státu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jevgenij Prigozin
Zdroj: Profimedia

Armáda ruského oligarchy Jevgenije Prigožina by podle některých vládních představitelů měla být zařazena na evropský seznam teroristických organizací. Jejich vůdce dříve podnikal i v Česku a armáda tak údajně do svých řad verbuje i u nás. Ještě donedávna válčili wagnerovci na Ukrajině, teď se ale stahují.

Wagnerovci z Ukrajiny neodcházejí úplně dobrovolně. Dostali rozkazy přímo od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle serveru Mirror se hlava státu bojí, že začínají mít až příliš velký vliv.

Jednotka čítající 50 000 mužů, z nichž mnozí byli usvědčenými zločinci, sehrála klíčovou roli v brutálních bojích na východě Ukrajiny. Zakladatel Jevgenij Prigožin podle všeho v současné době ukončil nábor nových vojáků a do několika týdnů by se měl úplně stáhnout z Ukrajiny.

Skupina se v minulosti prokázala jako extrémně krutá. O víkendu například zveřejnila na internetu video z popravy čtyřiačtyřicetiletého muže, který byl označen za dezertéra. Ten byl usmrcen ránou kladivem do hlavy, popisují Novinky.

Podezření ze spiklenectví proti Putinovi

Ačkoli bojují na straně Ruska společně s Putinem, jejich vliv začíná přerůstat prezidentovi země přes hlavu. Jevgenij Prigožin je navíc společně s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem podezřelý z příprav spiknutí proti Putinovi.

„Dlouhé roky si byli blízcí. Teď se mezi Putinem a Prigožinem otevřely spory kvůli jeho otevřené kritice vysokých vojenských činitelů. V současné době se tak zdá, jako kdyby jeho síla mohla být použita proti Putinovi,“ řekl Daily Mail expert Bruce Jones.

Mají své lidi i u nás?

Podle České televize v roce 2018 sám vůdce wagnerovců prohlásil, že jeho skupina má své lidi i v Česku. „Ano, skutečně, v České republice máme obrovské množství náborových center,“ uvedl tehdy.

K situaci se nedávno vyjádřil také náměstek ministerstva zahraničních věcí Martin Povejšil, který uvedl, že žádné důkazy o tom neexistují. Dodal ale, že za současné situace by bylo naivní předpokládat, že se nevyvíjejí takové aktivity jinde než v Rusku samotném.

Zdroj: Mirror, Novinky, Daily Mail, Česká televize 

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články