V příštím roce vzroste minimální mzda. Výsledná částka je ale pořád oproti slibům vlády směšná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jana malacova
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Vzrůst minimální mzdy. To bylo jedním z témat jednání kabinetu, na kterém se mimo jiné mluvilo i o antigenních testech na koronavirus nebo o zákonu o hromadných žalobách. Bohužel ale právě v případě minimální mzdy došlo ze strany mnohých k velkému zklamání.

Češi se dočkají v příštím roce zvýšení minimální mzdy o tisíc korun. To je bohužel vzhledem k tomu, jak se vše ve světě, a tedy i u nás, zdražuje, téměř směšné. Ministerstvo práce totiž původně hovořilo o částce zcela jiné a několikrát ji upravilo.

Minimální mzda by tak měla být od ledna 16 200 korun. Podle celé řady odborníků a lidí z finančního prostředí to je ale stále málo a oproti tomu, co bylo slibováno, je to až směšné. Přitom odbory by podporovaly mnohem výraznější růst minimální mzdy.

Vrchol arogance

Ke zvýšení minimální mzdy o 1000 korun se vyjádřilo veřejně mnoho osob. Podle slov předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se jedná doslova o přezíravost vlády a vrchol arogance z její strany. S tím souhlasí i ministryně práce Jana Maláčová.

„Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit. Jsem zklamaná, budeme 400 korun pod minimální mzdou Polska,“ vyjádřila se. Ta prosazovala vzrůst minimálně o 18 procent, ale ministryně financí Alena Schillerová už dříve několikrát zopakovala, že je to nereálné.

Babiš se k situaci také vyjádřil. Podle jeho slov by bylo nejideálnější částkou pro zvýšení minimální mzdy 1300 korun. Proto bylo nakonec kabinetu posláno několik variant k propočtům. Mezi těmi byly částky 500, 1300 a 2800 korun. Výsledek je ale nakonec úplně jiný.

Pod hranicí příjmové chudoby

S minimálním příspěvkem roste také zaručená mzda. Ta se v Česku vyplácí podle odbornosti profese celkem v osmi stupních. Koalice SPOLU a Pirátů se STAN, které vyjednávají o nové vládě, chtějí podobu rozpočtu ještě upravit a schodek snížit o desítky miliard. Proto není jasné, zda se ještě budou upravovat výdělky v platech státních.

Odbory poukazují na to, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby. „Přezíravost. Vláda Andreje Babiše mohla dokázat, že myslí na lidi a že si uvědomuje hodnotu práce,“ říká Středula. „Místo toho kabinet zvýšil minimální mzdu o tisíc korun. Jsme na tom hůř než Slováci i Poláci. To je vrchol arogance. Tento bod ještě otevřeme!“ dodává.

Zaměstnavatelé ale na druhou stranu dodávají, že výraznější zvyšování mzdy by pro ně bylo problémem, protože se ještě nevzpamatovali z pocovidové krize. Především menší podniky by se tak podle všeho mohly dostat do potíží.

Zdroj: ČT24, irozhlas.cz, ceskenoviny.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články