V sobotu proběhl 10. ročník festivalu Braník Sobě. Podzimní akce umožní zažít město jinak

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
branik_sobe
Zdroj: Profimedia

10. září se v Bezové ulici v pražském Bráníku konal jubilejní ročník festivalu Braník Sobě. Sousedské slavnosti přilákaly mnoho návštěvníků, pro které si organizátoři festivalu připravili bohatý doprovodný program.

Festival Braník Sobě je součástí Sousedských slavností a většího celku Zažít město jinak. Smyslem akce je sbližovat sousedy a oživit veřejný prostor měst. Zažít město jinak se koná už od roku 2006. Slavnosti mají svůj kodex, který zdůrazňuje apolitičnost a nekomerčnost každé akce. I letošní desátý ročník v Braníku apeloval na svou striktní apolitičnost.

Politiku nechte doma

Vzhledem k probíhajícím přípravám na komunální volby a volbu nového prezidenta České republiky měli organizátoři jasné upozornění: „Milí politici a kandidáti, stavte se na pivo a na muziku, ale politiku nechte doma. Děkujeme.“

„Festival v Braníku začínal a pořád je sousedskou slavností. Jen se nám postupně rozrůstá,“ citují Seznam Zprávy spoluorganizátorku Petru Handlovou. „Pro mě osobně je festival úžasnou akcí, kterou začíná podzim a návrat do školního roku. A hlavně po rozlítaném létě domů, do Braníka. Prostě srdcovka,“ dodává.

O zábavu postaráno

Akce nabízí dvě pódia, menší Kubrtovu scénu a Velkou scénu. Na Kubrtově scéně se vystřídalo několik divadelních souborů, večerní hlavní program patřil Slam Poetry Anatola Svahilece. Na Velké scéně bylo možné vidět divadlo i slyšet jazz. Vystoupili mimo jiné skladatelka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková, kapela Jazz Underground nebo Vítkovo kvarteto.

„Základní rozdíl oproti běžným pouličním festivalům je důraz kladený na lokálnost. Jde o oživení vlastní ulice či náměstí, pro udržení hlavní myšlenky akce v maximální možné míře zapojujte místní organizace, obyvatele, podniky, organizace, kluby, farnosti, a podobně,“ citují Seznam Zprávy kodex organizace Zažít město jinak.

Součástí byl také oblíbený Branický blešák, kde se nově mimo oblečení či dalších drobností konal i čím dál více oblíbenější swap pokojových rostlin. Mohli jste se zde také potkat se Světluškou nebo se zajít podívat na výstavu Braník očima bezpečnostních složek.

Archiv bezpečnostních složek na Braník Sobě

Jedna z budov Archivu bezpečnostních složek totiž sídlí na Branickém náměstí, a proto zde ani letos nemohlo jeho zastoupení chybět.

Letos si pro návštěvníky zaměstnanci archivu připravili výstavu Braník očima bezpečnostních složek, která obsahovala kopie dokumentů a fotografií z provenience Státní a Veřejné bezpečnosti, týkající se bezprostředně branické lokality.

Zdroj: Braník Sobě, Facebook, Seznam Zprávy, Archiv bezpečnostních složek

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články