V sobotu proběhne desátá Noc divadel. Letos na téma Hrdinové

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
divadlo_disk
Zdroj: Profimedia

Přes 80 divadelních souborů, divadel a institucí z 30 měst České republiky se letos zapojí do jubilejního 10. ročníku Noci divadel. I letošní ročník nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance. Historii Noci divadel shrnuje nová publikace mapující dekádu oblíbené kulturní akce .

Hlavní téma letošní Noci divadel jsou hrdinové. Akce probíhá ve spolupráci s projektem Paměť národa, který organizuje společnost Post Bellum. Návštěvníci se budou moci seznámit s hrdiny divadelních her i divadelní práce a jejího zákulisí. Ale jako každý rok se do dne otevřených divadel promítnou aktuální společenské otázky, které divadelní scéna reflektuje.

„Mnoho divadel se zapojí do sbírky ke Dni válečných veteránů, která probíhá během listopadu po celé ČR. Pořízením květu vlčího máku návštěvníci Noci divadel mohou vyjádřit úctu těmto hrdinům. Výtěžek je použit na přímou pomoc pamětníkům a na zachování jejich příběhů. V budově IDU také proběhne doprovodný program připravený ve spolupráci s lektory Paměti národa,“ vysvětluje na stránkách Noc divadel Martina Pecková Černá z Divadelního ústavu Institutu umění.

Historie v knize

Dekádu Noci divadel, tedy od jejího začátku v roce 2013 mapuje nově vydaná publikace Divadlo dnem i nocí. Česko-anglická kniha nabízí ohlédnutí za uplynulými ročníky akce ve fotografiích i textech.

Otevřou se divadla napříč celou republikou

V Praze se pro návštěvníky otevřou mimo jiné Národní divadlo, Státní opera nebo Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Celkem bude v Praze možné navštívit 31 divadel či divadelních institutů.

Do letošního ročníku je zapojeno 30 měst, ve kterých budou do sobotní noci zpřístupněná jejich divadla. Vedle Prahy si bohatý program pro návštěvníky připravily instituce v Benešově, Jihlavě, Ostravě, Pardubicích i v mnohem menších městech České republiky.

Zdroj: Noc divadel, Post Bellum, Facebook

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články