V Turíně začala Eurovize. Čechy reprezentuje dcera hokejisty Dominika Haška

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
eurovize we are domi
Zdroj: Profimedia

66. ročník mezinárodní soutěže populární hudby Eurovision Song Contest 2022 se letos koná v Itálii, ze které pochází poslední vítěz soutěže, rocková skupina Måneskin. Česká republika do soutěže vyslala skupinu We are Domi s písní Lights Off.

Eurovize je každoroční hudební soutěž pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie (sdružení převážně veřejnoprávních i komerčních rozhlasových a televizních stanic). Česká republika je zastoupena Českým rozhlasem a Českou televizí, proto všechny soutěžní večery živě přenáší ČT2.

Každou zemi reprezentuje interpret s jednou soutěžní písní. Soutěžní příspěvky v každé zemi jsou voleny tamější veřejnoprávní televizní společností. Letošní rok bude o vítězství bojovat česko-norské elektropopové trio We are Domi v čele se zpěvačkou Dominikou Haškovou.

Ve stínu tatínka nezůstává

Dcera slavného českého hokejisty Dominika Haška kromě zpěvu také aktivně hudbu skládá a textuje. Dominika po dětství v USA odešla studovat populární hudbu do britského Leedsu a zde začala psát i texty. Soutěžní píseň Lights Off je také z jejího pera.

Ačkoli už proběhlo první semifinále, vystoupení Dominiku a její kolegy z Norska Caspera Hatlestada (kytara) a Benjamina Rekstada (klávesy) čeká až 12. května. Nyní mají za sebou zkoušky a připravují se na svůj výkon.

„Máme za sebou dvě zkoušky, na kterých jsme odstranili maximum chyb. Mám velkou radost, jak vypadá naše show, myslím, že v televizním přenosu vynikne skvěle. Přiznám se ale, že jsem nervózní, což je zcela přirozené,“ uvedla podle iDNES Dominika Hašková.

Složitá organizace soutěže

Z prvního semifinálového večera je již známo 10 finalistů, ve druhém semifinále bude vyhlášeno další 10 finalistů z celkových 35 letos přihlášených umělců. Finále soutěže proběhne 14. května a bude jej opět živě vysílat ČT2.

Pravidla pro hlasování jsou poměrně nepřehledná. Každá země uděluje dvě sady bodů, a to na základě hlasů odborné poroty a také díky hlasům široké veřejnosti, která může dění ovlivňovat přes telefon či aplikaci.

Platí pravidlo, že se nesmí hlasovat pro interpreta vlastní země. Výsledky bodování bude pro Českou republiku jako vloni prezentovat Taťána Kuchařová.

Zdroje: Eurocontest, Blesk, iDNES, Česká televize

Autor: Veronika HolcováSouvisející články