Václav Havel se objeví na bankovce. Reakce jsou ale rozporuplné

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vaclav havel
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Václav Havel zemřel před deseti lety a k této příležitosti vzniká bankovka s jeho portrétem. Na přípravu i samotný tisk dohlížela jeho poslední žena Dagmar. Veřejnost ale z této akce nadšená není, alespoň podle reakcí na internetu.

Podle nich je totiž Havla všude kolem až moc a možná si takovou pozornost ani nezaslouží. Deset let od úmrtí našeho prezidenta uplyne 18. prosince.

Návrh vytvořila malířka Eva Hašková

Vytvořit bankovku se rozhodla společnost České dukáty a autorkou návrhu je Eva Hašková. Vyrobeno bude jen limitované množství pamětních listů, které mají právě podobu bankovky.

Na přední straně najdete portrét Václava Havla a také Hrad s prezidentským balkonem. Na druhé straně je vidět Matyášova brána Pražského hradu a také sousoší Souboj Titánů.

Na oficiálních stránkách se dozvíte, z čeho je bankovka vyrobená. „Pamětní list je vytištěn na ceninovém papíře s vodoznakem lipového listu a ochrannými vlákny. Portrét Václava Havla je v hlavní textové části na lícové straně a český lev, doplněný o skrytý obrazec ‚VH‘, je v provedení ocelotisku.“ Tento list se bude vydávat pouze v omezeném množství.

Sérií bude celkem pět a každá bude obsahovat 500 kusů. Na všechno dohlížela Dagmar Havlová. Objevili se však lidé, kterým tento nápad nepřijde jako vhodný. Mělo by podle nich stačit, že se po Havlovi jmenuje pražské letiště.

Názory na bankovku se různí

V diskuzi tak zaznělo například toto tvrzení: „Tento pán byl jako prezident těžký omyl. Jen zneužil funkce ve svůj prospěch a zradil, zaprodal Čechy a podílel se na likvidaci průmyslu. Je zvláštní, že i když ho drtivá většina lidí nemusí, přesto po něm máme letiště a nyní má svým portrétem znehodnocovat bankovky.“

Ani další názor nebyl z těch, které by byly pochvalné: „Letiště, náměstí, ulice, lavičky, obrazy, filmy, knihy, básně a teď bankovka. Jen ta socha a mauzoleum chybí, aby se svou skromností vyrovnal Leninovi,“ zní další komentář.

Našli se ale i lidé, kteří tento nápad pochválili a zdá se jim jako připomenutí data úmrtí vhodný: „Byl to jediný český prezident, kterého si svět vážil, který má bustu v Bílém domě a který je dodnes citovaný u státníků v západním světě.“ Jak velký bude o bankovky zájem, se teprve dozvíme.

Zdroj: extra.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články