Válek chce co nejdříve zaměstnat ukrajinské zdravotníky. Chystá pro ně výjimku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Valek Vlastimil
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce ve středu předložit vládě návrh, který by měl zjednodušit zapojení ukrajinských lékařských pracovníků do tuzemských zdravotních zařízení. Jak přesně to bude fungovat, řekl ministr v Otázkách Václava Moravce.

Od vypuknutí války na Ukrajině do České republiky dorazilo asi 300 tisíc uprchlíků. Vzhledem k tomu, že lékařská péče o takový počet lidí navíc je velmi náročná, chce ministerstvo zdravotnictví využít všechny možnosti, aby tuzemským zdravotníkům částečně odlehčila.

Zaměstnávání uprchlíků ve zdravotnictví

Jednou z možností je využívání ukrajinských uprchlíků, kteří mají zdravotnické vzdělání. Válek nyní v pořadu České televize uvedl, že ve středu donese na vládu dokument, který by měl zjednodušit, a především zrychlit zavedení těchto lidí do praxe.

„Velmi rychle jim chci umožnit, aby mohli pod dohledem a v souladu se zákony České republiky a evropskou legislativou pracovat na oddělení ve všech zdravotnických zařízeních, a to bez ohledu na to, jestli je to sestra nebo lékař,“ uvedl ministr v České televizi.

Budou potřeba jen tři dokumenty

Řešením by prozatím mohlo být zaměstnávání ukrajinských zdravotníků coby zahraničních stážistů, a to na dobu až třech měsíců. Podle informací ze stránek ministerstva zdravotnictví by na to uchazeč potřeboval doložit pouze tři dokumenty.

Mezi ty patří pozvání ze zdravotního zařízení, kde bude uvedeno, kdo ho v zařízení bude dozorovat. Dále doklad o zdravotní způsobilosti, který dostane od posudkového lékaře, a také doklad o bezúhonnosti z Ukrajiny, který bude moci být nahrazen čestným prohlášením.

Aprobační zkouška se musí měnit jen opatrně

Řešit se také bude aprobační zkouška, kterou chce Válek alespoň částečně zjednodušit. Nepůjde však o žádnou dramatickou změnu, a navíc vše musí být plně v souladu se zákonem. „Kdybychom změnili zákon, tak se stane to, že přestanou uznávat diplomy českých zdravotníků v zahraničí,“ vysvětlil Válek u Václava Moravce.

„Chci, aby naši lékaři a zdravotní sestry byly plnoprávními zdravotníky v Evropské unii. Nechci dopadnout jako některé země, které ta pravidla omezily, výsledkem pak bylo, že jejich docentury a profesury mimo tu zemi neuznávali,“ doplnil.

S ministrem v pořadu souhlasil i šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj je česká aprobační zkouška velmi obtížná a lze ji přirovnat prakticky ke státnicím z českého jazyka. Její úpravě se tak nebrání.

Ministr Válek by pak rád využil zdravotníky z Ukrajiny na takzvaných UA pointech. Tedy na místech, kde je největší koncentrace ukrajinských pacientů. Momentálně se totiž na nich nachází pouze český zdravotní personál, jeho kapacita je však omezena.

Zdroj: Česká televize, Ministerstvo zdravotnictví

Autor: Markéta MladáSouvisející články