Válek se dočkal kritiky za výrok o daních a alkoholu. Prý šlo o vytržení z kontextu, lidi ale nepřesvědčil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vlastimil Valek
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedi

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je mezi zdravím Čechů a spotřební daní na alkohol nulová souvislost. Tímto výrokem vyvolal vášnivé debaty na sociálních sítích. Podle něj ale byla jeho slova jen vytržena z kontextu.

„Jsem si stoprocentně jistý, že mezi zdravím Čechů a spotřební daní na alkohol je nulová souvislost. Bavme se o teorii závislosti,“ řekl Válek v rozhovoru pro Aktuálně. Ihned se na něj nahrnula kritika odborníků.

Studie totiž dokazují, že větší zdanění alkoholu omezuje jeho konzumaci, připomínají Novinky. Podle Válka by ale snížit závislost na alkoholu měla spíše postupná společenská neakceptovatelnost.

Vytrženo z kontextu

„Vyšší zdanění alkoholu by téměř jistě vedlo ke snížení jeho spotřeby, jak ukazují mnohé studie ze zahraničí, a mohlo by vést ke snížení počtu zbytečných úmrtí, vzniku závislostí u mladých lidí a souvisejících problémů s užíváním alkoholu,“ okomentoval situaci pro Právo například ekonom Jakub Hlávka.

Poté, co se na Válka nahrnula kritika, ministr na své sociální síti uvedl, že jeho věta byla jen vytržena z kontextu a začal se bránit. „Mimo jiné jsem řekl, že pokud si dá člověk pivo k obědu nebo si vychutná kvalitní koňak, nic na tom není,“ napsal.

Dodal, že on sám rozhodně podporuje prevenci, a je navíc součástí vlády, která DPH na alkohol zvyšuje. Rozhodně tak nevidí důvod, aby byl za své výroky kritizován.

Byl si stoprocentně jistý

I když se Válek na sociálních sítích hájí, veřejnost nepřesvědčil. „Říkáte, že jste si ‚stoprocentně‘ jistý, že je ‚nulová‘ souvislost. Nenecháváte si tam vůbec žádný prostor pro nejistotu. Takže jste se sám zahnal do situace, kde stačí jeden výzkum, třeba ten odkázaný, abyste byl za kecala. Váš boj,“ napsal například pan Tomáš.

„Pane ministře, problém je, když ministr, či nakonec takřka kdokoliv, kdo pracuje hlavou, tvrdí v takovéto otázce ‚jsem si stoprocentně jistý nulovou souvislostí‘. Kdo to tvrdí, je buď Bůh, nebo má celkem závažný problém s chápáním vědy. A ne, není to jen benigní jazyková zkratka,“ doplnil ho pan Jakub.

Zdroj:  Aktuálně, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články